Wolontariuszka Samantha Nunziati przyjechała do naszego miasta z Włoch pod koniec października zeszłego roku i od tego czasu pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Do podstawowych zadań Samanthy spełnianych w ramach projektu „EVS - Nowe Horyzonty” programu Erasmus+ należy praca z dziećmi w świetlicach w Swarzędzu i Gruszczynie oraz z seniorami w Dziennym Domu „Senior-Wigor” i Centrum Aktywności Seniora. Młoda Włoszka, w czasie 10-miesięcznego pobytu w Polsce, odbywa kurs języka polskiego w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Po trzech miesiącach nauki zasób słów, jaki posiada jest na tyle duży, że może komunikować się z podopiecznymi i uczestnikami zajęć w naszym rodzimym języku. Co za tym idzie może również rozpocząć prowadzenie samodzielnego kursu językowego. Wolontariuszka, do końca swojego pobytu w Polsce, tj. do połowy sierpnia, co tydzień we wtorki i piątki będzie prowadzić lekcje z języka włoskiego i angielskiego dla miejscowych seniorów. W czasie kursu uczestnicy poznają podstawy gramatyki, wzbogacą zasób słownictwa i zwrotów pochodzących z dwóch ważnych języków Unii Europejskiej.

 

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że uzyskają jeszcze większą śmiałość komunikacji w bezpośrednim kontakcie z obcokrajowcem. Mamy nadzieję, że tegoroczny kurs językowy spełni oczekiwania swarzędzkich seniorów i przyniesie im dużo radości.

 

Dariusz Bugajski

 

podczs kursu podczs kursu podczs kursu podczs kursu podczs kursu