Dnia 10 lipca 2021 na podwórku przy ul. Sienkiewicza 19 odbył się Dzień Sąsiada.
Sąsiedzi z fyrtla ulic Sienkiewicza, Piotra Skargi, Meblowej, Dworcowej i Krętej w słoneczne sobotnie popołudnie umilali sobie czas podczas warsztatów robienia biżuterii, bumerangów, mogli kupić ciekawe rzeczy podczas wyprzedaży garażowej za przysłowiową złotówkę, zrobić sobie warkoczyki, tatuaż czy otrzymać narysowany portret. Pooglądać na żywo bojowy wóz Straży Pożarnej, oraz legendarne już „komarki”. Ponieważ na nasze sąsiedzkie spotkanie przyjechali Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Swarzędza i słynne w całej okolicy Bzyki czyli Bzyk Riders. Dodatkowo jedli same pyszne słodkości, które sami upiekli, a także mogli zjeść pyszną kiełbaskę z grilla i wspomniane już wyżej ogórki małosolne specjalnie przygotowane przez jedną z sąsiadek. Puszczali własnoręcznie wykonane bumerangi, słuchali muzyki, którą przygotował DJ Barthez i baaaardzo dużo rozmawiali. Najważniejsze przesłanie tego dnia to być RAZEM! Takiej sielskiej atmosfery niejeden by pozazdrościł. Warto znać swoich Sąsiadów nie tylko z widzenia, bo jak pokazuje historia naszego poznawania się, w najbliższym otoczeniu można znaleźć niezwykłe talenty i pasjonatów różnych dziedzin. Można dać tak niewiele choćby tytułowe ogórki małosolne a zyskać tak wiele.
Po co ten cały sąsiedzki dzień? Bo warto znać osoby, które mieszkają obok nas – mieć do kogo się zwrócić kiedy wyjeżdżamy na wakacje, a na naszym balkonie obrodziły akurat kwiaty. Albo kiedy potrzebujemy zostawić pod okiem zaufanej osoby nasze dziecko. Kiedy jesteśmy chorzy lub starsi i potrzebujemy żeby ktoś pomógł nam w zrobieniu zakupów lub wyprowadził naszego psa. Albo kiedy po prostu potrzebujemy zamienić z kimś parę zdań. Bo każda społeczna inicjatywa zaczyna się od osób, które mówią sobie „Dzień dobry. Co słychać?” - potrzebujemy relacji i zaufania żeby zacząć wspólnie działać na rzecz naszego sąsiedztwa – zawalczyć o lokalny skwer, trawnik czy napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego.
A Wy? Co sądzicie? Też chcielibyście w swojej okolicy zorganizować Dzień Sąsiada? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do współpracy.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 

Bojowy wóz Strazy Pożarnej, w tle budynek
Chłopiec, rosliny, w tle blok
DJ i kosoleta
Dzieci przy stolikach
Grupa Bzyk Riders przy motorowerach
Ludzie, sadzenie roslin, w tle blok
Ludzie, stoiska z warsztatami
ludzie, stoisko z karykaturami
Ludzie, stoisko z popcornem
Ludzie, stosiko z kiełbaskami
stoiska z wyprzedażą garażową
Stoisko z tatuażami