17 grudnia, już w świątecznej atmosferze, w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Nasza Dziupla” odbyły się bardzo ciekawe warsztaty, które dotyczyły postaw obywatelskich.

Warsztaty poprowadzili licealiści z Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu – uczestnicy projektu „Młodzi maja głos”. Opowiedzieli dzieciom o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w projekcie, m. in. o warsztatach fotograficznych i grafiki komputerowej oraz o tym, jak podczas warsztatów telewizyjnych i radiowych powstały spoty zachęcające młodych ludzi do udziału w wyborach parlamentarnych.

 

Następnie uczestnicy projektu przeprowadzili ćwiczenie pn. dlaczego warto głosować w wyborach? Wspólnie z dziećmi – w podziale na dwie grupy – przygotowali plakaty profrekwenyjne. Dzieci skupiły się głównie na tym, co chciałyby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu – mieście, szkole. Wymieniały takie pomysły, jak: trampoliny na boisku, jazdy konne w szkole, mniej zadań domowych, oczyszczenie jeziora i otwarcie plaży miejskiej. Młodzież opowiedziała dzieciom, jakie są kompetencje samorządu szkolnego i że wiele z tych pomysłów można zrealizować właśnie przy pomocy samorządu.

 

Na zakończenie spotkania uczestnicy zaprezentowali przygotowane plakaty oraz obejrzeli spoty nagrane przez uczestników projektu „Młodzi mają głos”.

 

Projekt „Młodzi mają głos” – „Aktywna Młodzież – działania na rzecz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym – edycja 2019 r.” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Monika Podgórniak, Lidia Chałasiak

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 

podczas zajec  podczas zajec  podczas zajec  podczas zajec