Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza na „MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK PRZYRODNICZY – RAZEM BLIŻEJ NATURY” Impreza odbędzie się 12 czerwca (niedziela) w godzinach 10.30-15.00, na terenie Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie.

Organizowane wydarzenie będzie doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, poznania się, podzielenia swoimi doświadczeniami, pielęgnowania więzi a przede wszystkim do dobrej zabawy.

Podczas imprezy weźmiemy udział w interaktywnym koncercie skierowanym zarówno do dzieci jak i całych rodzin. W trakcie wspólnej zabawy poznamy wielkopolskie tańce i zabawy taneczne. Kompania artystyczna Mozaika, która w swoich działaniach łączy profesjonalizm z polotem i fantazją, zapewni nam  możliwość kontaktu z różnymi formami sztuki – od muzyki, przez taniec i teatr, aż po kulturę tradycyjną.

Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska” przeprowadzi m.in. warsztaty z naturalnego barwienia tkanin, opowie o dzikich roślinach, ich przeznaczeniu leczniczym, kulinarnym i obrzędowym, a także bawić będzie uczestników etnobotanicznymi gawędami. Na spotkaniu będzie można przygotować i skosztować potraw na bazie ziół i dzikich roślin jadalnych. Towarzyszyć temu będzie wystawa żywych roślin związanych z tematyką świętojańską.

Młodsi uczestnicy pikniku wraz z opiekunami będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach przyrodniczych, etnograficznych, historycznych, czy plastycznych, na których dowiedzą się nieco więcej o organizmach uznawanych za magiczne, o roli przyrody w dawnych zwyczajach czy panujących wówczas o relacjach międzypokoleniowych.

Nie zabraknie pokazów i prelekcji podczas których będziemy mogli się dowiedzieć o etycznych aspektach fotografii przyrodniczej, trudach i radościach jej  towarzyszących, zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, sposobach maskowania, przyjrzeć się wyjątkowym ujęciom, a także przekonać się o wyjątkowości jerzyków oraz roli jaką pełnią w ekosystemie.

Oprócz części edukacyjno-przyrodniczej przewidzianą są również konkursy wiedzy przyrodniczej, rodzinne malowanie twarzy w motywy przyrodnicze, „klasyczne” gry i zabawy integracyjne (gra w kapsle, slalom z jajkiem, skoki w workach) czy gry terenowe, które zapewnią ruch, emocje, a także czas spędzony na wspólnej zabawie.

Podczas imprezy seniorzy z trzech gmin powiatu poznańskiego (Pobiedziska, Swarzędz i Czerwonak), przeprowadzą warsztaty rękodzielnicze. Spotkanie będzie doskonałą platformą do podejmowania współpracy pomiędzy klubami senioralnymi działającymi w naszym regionie oraz integracji środowisk rówieśniczych z różnych klubów.

W trakcie pikniku odbędzie się również mini kiermasz – prowadzony przez opiekunów oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pobiedziskach, placówki zrzeszającej osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, dla których jedną z form terapii jest terapia zajęciowa, podczas której uczestnicy zdobywają doświadczenie m.in. w dziewiarstwie, tkactwie, krawiectwie, stolarstwie, malarstwie. Efekty pracowni będzie można zobaczyć oraz nabyć na pikniku.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zwiedzania stałych ekspozycji muzealnych, a także wystawy czasowej „Zwierzęta zagrożone. Próby przemytu na polskich granicach”

Impreza jest realizowana dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Bilety wstępu od 8 zł do 10 zł. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.