We wtorek, 5.04.2022 r., piątka gości z Ukrainy (obecnie mieszkająca w Gruszczynie) przyjechała do swarzędzkiego Centrum Międzypokoleniowego przy ul. Pogodnej 33. Tam czekała już na nich grupa polskich seniorów, by wspólnie obejrzeć i wysłuchać prezentacji o zwyczajach wielkanocnych w obu krajach. A warto było uważnie słuchać, bo tekst był (także) czytany przez sympatycznego Żenię, 15-latka z Ukrainy. Po polsku! Prezentacja dotyczyła podobieństw i różnic w świętowaniu Wielkanocy u nas i naszych gości z Ukrainy. Jak się okazuje, więcej nas łączy, niż dzieli.

Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy udali się na piętro, by wziąć udział w części praktycznej – kulinarnej. Co tam się działo! Każdy znalazł miejsce dla siebie: jedni zasiedli wygodnie w fotelach, inni zajęli się zabawą, jeszcze inni odnaleźli swoje miejsca w kuchni. Obiekt posiada wspaniałe warunki do spotkań - były więc pogawędki, biesiada, zabawa, wspólna praca, wymiana przepisów kulinarnych. A język nie stanowił żadnej bariery.

Pani Alona przywiozła gotowy zaczyn na Paskę (ukraiński chleb wielkanocny) przygotowany jeszcze w domu, w Gruszczynie. Gdy weszła do kuchni, zrobiło się wesoło, kolorowo, międzynarodowo i nagle pojawiło się wiele rąk do pomocy. Magia!… Kiedy tylko Paski podrosły, trzeba je było "pomaścić". Chętnych osób do malowania było wiele, wygrała jedna. W końcu ciasto wylądowało w piecu. Co pewien czas należało rzucić okiem, czy ładnie rośnie. Okazało się, że Paski rumieniły się pięknie! Niektórzy nie mogli się doczekać… Upieczoneciasto należało teraz pięknie ozdobić. Znów wiele osób chciało dekorować. W tym przypadku zadziałało hasło: wszystkie ręce na pokład! Oczywiście, prace odbywały się pod czujnym okiem instruktorki - Pani Alony. Paski były tak samo smaczne, jak piękne. Zapewniam!

Paska - tradycyjny ukraiński chleb wielkanocny - przepis Pani Alony:

Składniki: 1 kg mąki, 40 g drożdży, 1 szklanka cukru, 5 jajek, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 l ciepłego mleka, 60 g masła, 1/3 szklanki oleju, 1 cukier waniliowy, rodzynki.

Do dekoracji (przed pieczeniem): "mazidło" z 2 żółtek i odrobiny wody.

Do dekoracji (po upieczeniu): ubita piana z 2 białek i 8 łyżeczek cukru + kolorowa posypka. Aaa.. i uśmiech:) Następny etap warsztatów kulinarnych to przygotowanie sałatki Oliwier. Było wspólne gotowanie, studzenie, krojenie, gadanie, krojenie, próbowanie. Znowu magia!… Sałatka Oliwier szybko znikała z talerzyków. Wieść niesie, że była pyszna!

Gdy starsi kucharzyli, młodzież znalazła sobie równie ciekawe zajęcia - grę Twister.

Tego dnia w swarzędzkim Centrum Międzypokoleniowym Pogodna - było międzypokoleniowo i zdecydowanie ..międzynarodowo…

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania oraz przybyłym sympatycznym gościom.

Beata Szczepaniak

CMP Pogodna