Od kilku lat w lipcu i sierpniu w Centrum Aktywności Seniora organizowane są dla osób 55+ wakacyjne warsztaty, podczas których jest czas na zabawę, pracę twórczą, integrację i wycieczki.
W ramach zajęć muzycznych w dniach od 2 do 5 lipca seniorzy śpiewali, wykonywali ćwiczenia zwiększające wydolność płuc, uczestniczyli w rożnych zabawach integracyjnych i socjoterapeutycznych oraz dowiedzieli się ciekawych rzeczy na temat anomalii pogodowych na terenie Wielkopolski oraz całej Polski, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich wieków. Naprzemiennie z edukacją muzyczną, trwały warsztaty malarskie. Uczestnicy zajęć stworzyli piękne prace, których tematem przewodnim była martwa natura i pejzaż. Była to kontynuacja zajęć odbywających się w ciągu roku.
Kolejny tydzień to zajęcia z arteterapii. Spotkania te każdorazowo rozpoczynały się sesją edukacyjną. Zakres tematyczny nawiązywał do teorii potrzeb Maslova oraz zasad skutecznego motywowania i komunikacji. Seniorzy brali udział w warsztatach plastycznych, wykonując biżuterię ekologiczną z naturalnych produktów. Dodatkową formą aktywności były warsztaty teatralne. Seniorzy zgłębiali techniki z zakresu emisji głosu oraz ćwiczeń oddechowych przeplatanych zabawami z zakresu animacji teatralno-scenicznych.
Ostatnie dwa tygodnie lipca dedykowane były melomanom, kinomanom oraz podróżnikom. Był więc czas zarówno na filmy o globtroterach, łamigłówki geograficzne i muzyczne, słuchanie utworów muzyki filmowej, kalambury i ciekawostki z zakresu korespondencji sztuk. Podczas jednego ze spotkań nasza seniorka p. Ela opowiedziała klubowiczom wiele ciekawostek o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, po czym obejrzeliśmy „Straszny dwór” w wykonaniu artystów Opery Narodowej. Żeby urozmaicić sobie wakacyjne dni, zorganizowaliśmy kilka wycieczek po okolicy (m.in. do Muzeum Bambrów Poznańskich czy Rogalowego Muzeum Poznania).
Senior Max - samo zdrowie to program dla seniorów ceniących aktywność ruchową. Okazało się, że nie przeszkadzały nikomu tropikalne temperatury. Sprawnie przeprowadzone konkurencje sportowe jak: bieg z przeszkodami, rzut do bramki, turniej tenisa stołowego i piłkarzyków oraz zabawy z wykorzystaniem metody animacji KLANZA to propozycja tego lata. Na koniec szanowne gremium senioralne zasiadło do przygotowanego quizu sportowego. Nie ma wątpliwości, że w olimpiadach, pięciobojach oraz lidze piłkarskiej NBA nasi klubowicze są dobrze zorientowani.
Czas warsztatów jest formą ciekawie zorganizowanego czasu pracy z seniorami. Letnia pogoda, tematyka i godziny zajęć sprawiają, że członkowie Klubów Młodych Duchem ze Swarzędza uczestniczą w nich chętnie i aktywnie.


Instruktorzy z Centrum Aktywności Seniora

 

zajęcia  zajęcia  zajęcia  zajęcia 
zajęcia zajęcia