15 listopada seniorzy zrzeszeni w Klubach Młodych Duchem odwiedzili Radio Poznań, które mieści się przy ul. Berwińskiego 5, w budynku położonym w malowniczym sąsiedztwie Parku Wilsona. Pierwotnie siedziba Radia znajdowała się na Placu Wolności, ale po II wojnie światowej przeniesiono ją do willi na Łazarzu, którą wybudowano w 1905 roku, a w czasie okupacji była rezydencją Arthura Greisera.

 

Nasz przewodnik, a jednocześnie dziennikarz, pan Jacek Cerkaski, opowiedział nam o historii powstania rozgłośni (w kwietniu 1927 r. jako Radjo Poznańskie) i jej pionierskich działaniach (w 1929 r. przeprowadzono pierwszą w Polsce radiową transmisję z meczu piłkarskiego), a także o specyfice pracy w radiu. Dowiedzieliśmy się jak wiele osób zaangażowanych jest w radiowe przedsięwzięcia, w jaki sposób dobierany jest muzyczny repertuar, jak zmieniają się realia pracy w radiu dzięki postępowi technicznemu. Zajrzeliśmy do studia, gdzie nagrywane są programy, słuchowiska i audycje. „Weszliśmy” także na antenę, co wzbudziło niemałe emocje. Poznaliśmy radiowe triki, o których jako słuchacze nie mieliśmy pojęcia.

 

Radio Poznań było kolejną lokalną instytucją, która zdradziła nam swoje tajemnice. Wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci i będziemy wspominać ją słuchając Radia Poznań w eterze na 100,9 MHz.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

podczas wycieczki podczas wycieczki 20181115 123522 podczas wycieczki
podczas wycieczki  podczas wycieczki