W związku z zorganizowanymi spotkaniami w ramach Warsztaty Zima 2018r w Centrum Aktywności Seniora było twórczo i ciekawie. Pierwszą część tegorocznych zajęć  otworzyliśmy spotkaniami poświęconymi tematyce z zakresu decoupag’e. Seniorzy dowiedzieli się, że nazwa tej metody zdobniczej powstała w XX w i pochodzi z języka francuskiego znaczy tyle co wycinanka. Decoupage’e posiada długą i fascynującą historię na ,którą składają się rozliczne techniki i style praktykowane w różnych odległych krajach. Ten rodzaj zdobnictwa już w przeszłości zafascynował wiele sławnych osób jak: Maria Antonina, Lord Byron czy bardziej współcześnie Picasso. Zmotywowani do pracy uczestnicy warsztatów przynieśli szklane ozdoby, które z precyzją najpierw oklejali specjalistycznym papierem ryżowym, by następnie nanieść na nie wybrany wzór z serwetki. Pomysłów w grupie dwudziestu osób było wiele. Co najważniejsze wywiązała się wzajemna współpraca  i „burza mózgów”. Podczas warsztatów wyświetlona została prezentacja multimedialna, dzięki której seniorzy rozwinęli swoją wiedzę na temat tej sztuki  artystycznego malowania.

 

Geneza pierwszych prac sięga już XII w kiedy w Chinach robiono pierwsze kolorowe wycinanki. Jednak na dobre praktykowane i datowane ozdoby przypadają na XVII w, kiedy to stały się popularne meble pochodzące z dalekiego wschodu i wykorzystywano ozdoby wkomponowane w popularną lakę.

 Z zaciekawieniem uczestnicy poznali dalszy etap rozwoju prezentowanej metody decupag’e przypadający na XVIII i XIX w, kiedy to sztuka na dobre rozkwitła w Europie. To właśnie wtedy wykorzystywano między innymi prace takich twórców malarskich jak prekursor francuskiego stylu rokoko Watteau, czy Pillement.

 

Szczęśliwi i dumni ze swoich prac zakończyliśmy pierwszy tydzień.

Był także czas na przysłowiową kawę , prozdrowotny owocowy poczęstunek oraz warzywną tortillę. Wykonane prace można podziwiać w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu przy ul. Piaski 4.

 

Małgorzata Pawlik

Centrum Aktywności Seniora

 

podczas zajęć podczas zajęć podczas zajęć podczas zajęć
Prace warsztaty zima Prace warsztaty zima 2