W dniu 24.04.2018r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Swarzędzu wybrali się pociągiem do Poznania, by poznać historię oraz zobaczyć pracę w „Radio Poznań”. Kiedyś nosiło ono nazwę „Radjo Poznańskie”, następnie „Merkury” a od roku uzyskało nazwę „Radio Poznań”. Tak właśnie nazywa się pierwsza stacja radiowa w Poznaniu powstała latach 30. XX w. z inicjatywy i przy wsparciu finansowym samych mieszkańców oraz ówczesnego prezydenta Cyryla Ratajskiego. Budynek jest miejscem zabytkowym, w którym redaktorzy codziennie pokonują dużą liczbę schodów, by móc cieszyć słuchaczy wieloma informacjami z Polski i świata. Choć wszystkie pomieszczenia są wygłuszone i dostosowane do możliwości pracy, w tym miejscu przeplata się mieszany styl dekoracji, jest on pamiątką po zmieniających się, wpływowych właścicielach, którzy pozostawili spory ślad w historii Poznania.

 

W radiu przybliżono nam pracę w studio koncertowym, lektorskim a także w studio nagrań na żywo. Wymienialiśmy informację z prezenterami i dziennikarzami, którzy pracują w terenie, a także sortują informację, by można je było nadać całemu światu.

 

Na zakończenie udaliśmy się do pobliskiego parku Wilsona, by podziwiać przepiękną naturę i wspólnie wymieniać się doświadczeniami i refleksjami z wycieczki.

 

Tomasz Goławski

Środowiskowy Dom Samopomocy

 

podczas wizyty  podczas wizyty