ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

 

W środę, 17 sierpnia seniorki i seniorzy z Dziennego Domu „Senior-WIGOR” wybrali się na wycieczkę na poznańską Śródkę, do Bramy Poznania. Rozpoczęliśmy ją od obejrzenia makiety Ostrowa Tumskiego  oraz zwiedzenia Katedry z jej unikatowymi zabytkami takimi jak piękny ołtarz, legendarny miecz św. Piotra oraz Złota Kaplica, ufundowana wysiłkiem całego narodu, a szczególnie Wielkopolan. Stamtąd przeszliśmy mostem Jordana do Bramy Poznania, znajdującej się na drugim brzegu Cybiny.

 

W Bramie Poznania odkryliśmy minimalistyczną architekturę i dynamiczną przestrzeń ukierunkowaną na sylwetkę najstarszej w Polsce Katedry. Dość powiedzieć, że do budowy obiektów wykorzystano 600 ton stali i 6000 m3 betonu. Rekordowa liczba odwiedzin ekspozycji Bramy Poznania to blisko 200 000 osób zwiedzających w 2015 roku.

 

Szybko odszyfrowaliśmy zagadkowy skrót Bramy Poznania – ICHOT. Oznacza on Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Dawniej Ostrów oznaczał wyspę, a tum katedrę, a więc instytucja ta opowiada, za pomocą interaktywnych i multimedialnych technik ponad tysiącletnią historię Wyspy Katedralnej.

 

W chwili przerwy odpoczęliśmy w kawiarence. Następnie przez nowoczesny, szklany łącznik udaliśmy się na drugi brzeg, do Śluzy Katedralnej, będącej pozostałością pruskich fortyfikacji. Nasza jubileuszowa ścieżka zwiedzania poświęcona była początkom państwowości oraz wydarzeniu Chrztu Polski sprzed 1050 lat. Otrzymaliśmy audioprzewodniki  ze słuchawkami, jednak dzięki przewodniczce, która przeprowadziła nas przez cztery sale poruszaliśmy się ze swobodą i bardzo sprawnie. Wystawa okazała się bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się, że symbol orła w koronie zawdzięczamy królowi Przemysłowi II, a Poznań jest jedynym miastem wymienionym w polskim hymnie. Ogromne wrażenia towarzyszyły zwiedzaniu dachu, na którym stworzono taras. Z wysokości można było podziwiać tętniący życiem Poznań. Zwiedzaniu nie zabrakło elementu komfortu i bezpieczeństwa, jakim było zapewnienie windy. 

 

Brama Poznania licząc się z możliwościami i potrzebami wielu grup wiekowych  staje przestrzenią, która w naturalny sposób przyciąga ludzi. Z ciekawą ekspozycją jest przyjaznym miejscem, idealnym dla wakacyjnych spotkań z kulturą i historią. 

 

Anna Szpakowska

Dzienny Dom „Senior-WIGOR”

 

zwiedzanie poznania zwiedzanie poznania zwiedzanie poznania zwiedzanie poznania zwiedzanie poznania