W marcowe przedpołudnie 21.03.2019 uczestnicy Dziennego Domu „Senior-Wigor” zwiedzili Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, mieszczące się przy ulicy Bramkowej 6. Muzeum łączy w sobie tradycyjną formę ekspozycji z multimedialną nowoczesnością.

 

Uczestnicy Dziennego Domu z zapartym tchem oglądali eksponaty pochodzące z pierwszej połowy XX wieku należące do mieszkańców miasta, takie jak: dyplomy szkolne czy mistrzowskie w zawodzie stolarza, książeczki wojskowe, spis powstańców wielkopolskich wywodzących się z ziemi swarzędzkiej, odznaczenia państwowe. Na zdjęciach swarzędzan seniorzy nierzadko rozpoznawali znane im osoby: sąsiadów, przedsiębiorców, rzemieślników a nawet swoich krewnych tych bliskich, jak i dalekich. Również wystawione w muzeum elementy historycznych już miejsc jak kino Rusałka, szyld dworca PKP, stary warsztat stolarski, przypominały oglądającym o czasie ich dzieciństwa czy młodości. Wystawy słusznie podkreślają rzemiosło stolarskie z jakiego słynie miasto nad Cybiną. Na koniec uczestnicy mieli okazję obejrzeć piękny film opowiadający historię Swarzędza, od czasów średniowiecznych po współczesne. Ciekawostką jest fakt, jak wielokulturowy był Swarzędz, potrafili w nim mieszkać i wzajemnie współpracować Niemcy, Żydzi, Romowie i Polacy.

 

Zwiedzanie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki było piękną, sentymentalną  przygodą po historii naszego miasta, przygodą ukazującą potęgę twórczości ludzkiej która ukształtowała współczesny Swarzędz. Dziś to wielkopolskie miasto położone w malowniczej dolinie Cybiny prężnie się rozwija biznesowo i kulturalnie, również a może przede wszystkim dzięki pamięci o historii ludzkiej działalności kultywowanej do dnia dzisiejszego.

 

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom Pomocy w Swarzędzu

 

podczas zwiedzania podczas zwiedzania podczas zwiedzania podczas zwiedzania podczas zwiedzania