W czwartek 05.07.2018. uczestnicy Dziennego Domu „Senior-Wigor” wyjechali do „Nowego ZOO” w Poznaniu, które mieści się na „Białej Górze” w pobliżu Jeziora Maltańskiego.  Ta doskonała przyrodniczo lokalizacja stanowi 120 h terenu co daje poznańskiemu ogrodowi drugie miejsce w Polsce pod względem powierzchni.  Lipcowy dzień bogaty był w słońce, mimo tego uczestnicy mogli skorzystać z ławeczek, nad którymi rosły parkowe drzewa. Słowo „parkowe” oddaje chyba sens działania ogrodu, który jest jak duży park, gdzie w relaksie i spokoju  żyją zwierzęta z całego świata.

 

Uczestnicy mogli podziwiać faunę dosłownie wszystkich kontynentów. Dech zapierała bliskość widzianych zwierząt: drapieżników i roślinożerców, od najmniejszych jak surykatki, pancerniki, rysie czy żbiki po  te budzące niewątpliwy respekt jak żyrafy, bizony, tygrys, nosorożec czy niedźwiedź brunatny. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się nowoczesna słoniarnia wybudowana w 2009 roku. Rozmiar terenu, dostępność przyrodnicza dla słoni, warunki wnętrza obiektu sypialnego robią wrażenie wysokiej kompetencji wykonawczej. Seniorzy chętnie skorzystali z kolejki jeżdżącej po ZOO. Przez okna „pociągu” czuli się jakby uczestniczyli w safari. Również  spokój funkcjonowania  stworzeń kopytnych ujął seniorów, upewniając ich tylko w przeświadczeniu, że  zwierzęta w poznańskim ZOO mają dobre warunki życia.

 

Wyjazd do Nowego Zoo w Poznaniu był bardzo udaną wycieczką. Walory dydaktyczne ogrodu są bezcenne. Podziwianie żywych istot, jakimi są zwierzęta, tak różnorodnych w swoim wyglądzie czy potrzebach pokazuje jak piękne jest „życie” samo w sobie.

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Swarzędzu

 

 poczas wycieczki poczas wycieczki  poczas wycieczki  poczas wycieczki