Z pierwszymi promieniami wiosennego słońca przybył do Swarzędza kolejny uczestnik Wolontariatu Europejskiego. Gioele Vasile, bo o nim mowa, jest czternastym wolontariuszem w historii projektów prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu w ramach programu Erasmus+. Gioele urodził się w Katanii na Sycylii, dzieciństwo spędził w pobliskiej Floridii i Syrakuzach. Obecnie jego rodzina mieszka w La Spezia i to właśnie z tego liguryjskiego miasta przyjechał do Polski. W 2013 roku Gioele ukończył szkołę średnią, Instytut Sacro Cuore w Syrakuzach. Głównymi przedmiotami wykładanymi w Instytucie były socjologia, pedagogika oraz psychologia. Trzy lata później nasz gość uzyskał dyplom z twórczego pisania w Międzynarodowej Szkole Komiksu w Turynie. Gioele ma w sobie chęć pomagania innym i jest szczerze zainteresowany wolontariatem. W niedalekiej przeszłości pracował w jadłodajni Caritasu w Genui, pomagał w utrzymaniu czystości akademika Młodzieżowej Służby Misyjnej (SERMIG) w Turynie, przebywał również na wolontariacie w Chorwacji. Do niedawna jednym z jego największych marzeń było podróżowanie po świecie i gromadzenie doświadczeń po to, by potem przelać je na papier. Powiedział mi, że porzucił myśl o zostaniu pisarzem, ale być może spotkanie z Polską sprawi, że powróci na drogę twórczości.

 

Gioele, podobnie jak wszyscy poprzedni wolontariusze, przyjeżdża do Ośrodka Pomocy Społecznej, aby pracować z dziećmi w świetlicach socjoterapeutycznych i z seniorami w Dziennym Domu „Senior-Wigor” oraz Centrum Aktywności Seniora. Do jego głównych obowiązków należeć będzie uczestnictwo i pomoc kadrze w codziennych zajęciach, przygotowywanie lekcji językowych dla seniorów oraz dzielenie się wiedzą o kulturze swojej ojczyzny z uczestnikami zajęć. W czasie pobytu trwającego 5 miesięcy Gioele będzie uczył się języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, będzie również poznawał bogactwo dziedzictwa naszego kraju, zwiedzając i biorąc udział w różnych szkoleniach – jedno z nich odbywać się będzie  w Warszawie. Istotą projektu „EVS – Nowe Horyzonty” koordynowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu jest walka z wykluczeniem społecznym poprzez edukację międzykulturową  i międzypokoleniową, przełamywanie barier językowych oraz wspieranie idei uczenia się przez całe życie. Dofinansowanie otrzymane w ramach programu Erasmus+ pozwala Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Swarzędzu przeprowadzać wspólne działania z obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Ma to pozytywny wpływ na zwiększanie świadomości europejskiej społeczności lokalnej, szczególnie dzieci i seniorów korzystających z usług placówek Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Na początku działania życzymy Gioele dużo sił, optymizmu i odwagi w kontakcie z drugim człowiekiem oraz radości z odkrywania nowej kultury. Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce stanie się ważnym  i szczęśliwym punktem w historii jego życia!

 

Dariusz Bugajski

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 


 
2   Giole przed umig