29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. Ma on na celu zwrócenie uwagi na ogromną skalę tego zjawiska na świecie i pokazanie, że zapobieganie marnotrawieniu żywności to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki ze zmianami klimatu.

W niechlubnym rankingu marnowania jedzenia wśród krajów europejskich Polska zajmuje wysoką, piątą pozycję. Marnujemy rocznie 247 kg na osobę, co tylko podkreśla, jak ważne powinno być dla nas ratowanie żywności.

W tym roku Gmina Swarzędz postanowiła włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Marnowaniem Jedzenia.

Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w akcji „ZUPA DISCO”.

29 września 2023 r., podczas warsztatów „Gotuję nie marnuję” (warsztaty organizowane w Klubie Integracji Społecznej, ul. Piaski 4) ugotujemy zupę, którą następnie rozwieziemy do Swarzędzkich jadłodzielni, by mogli się nią częstować mieszkańcy.

Ale to nie będzie zwyczajna zupa. „Zupa disco” powstanie z produktów, które uratujemy przed zmarnowaniem. Idea gotowania zupy z produktów, które udało się uratować przed wyrzuceniem powstała w Berlinie w 2012 r. W tym roku ta tradycja zostanie przeniesiona do Swarzędza i – mamy nadzieję – będzie kontynuowana w następnych latach.

Zapraszamy więc Państwa do udziału w początku czegoś wielkiego!

Jak można włączyć się do akcji?

- podarować nam produkty, z których można ugotować zupę (takie, których Państwo nie sprzedali, które musielibyście wyrzucić, a nadal są zdatne do spożycia),

- podarować nam ugotowaną wcześniej zupę (taką, której Państwo nie sprzedaliście, a która nadal jest smaczna i zdrowa).

W zamian zamieścimy dane Państwa firmy w artykułach opisujących wydarzenie (reklama) na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Szczegóły dot. akcji i sposobu przekazania produktów spożywczych:

Anna Kędziora, tel. 6181817130

Monika Podgórniak, tel. 505912340.

http://kis.opsswarzedz.pl/

Zapraszamy!

Plakat zawiera informacje, jak przystąpić do akcji „Zupa Disco”, w prawym górnym roku znajduje się obrazek talerza z zupą, na dole plakatu: obrazki warzyw.