Odkąd przyjechałem do Polski, miałem okazję uczestniczyć w wielu różnych zajęciach z seniorami, począwszy od robótek ręcznych poprzez gotowanie przy dźwięku francuskich piosenek aż po gimnastykę mózgu! Kolejną rzeczą, którą ostatnio razem zrobiliśmy, było przygotowanie typowego francuskiego ciasta o nazwie Galette des Rois (Ciasto Królów). We Francji zwykle jemy to ciasto w okolicach święta Trzech Króli, ale jest tak dobre, że przedłużamy sobie tę przyjemność aż do końca stycznia. Niezwykłość tego ciasta polega na tym, że podczas jego przygotowywania wkłada się do środka małą ceramiczną figurkę (we Francji mówimy na nią fève, czyli fasola), a ten, kto znajdzie „fasolę” w swoim kawałku, zostaje królową lub królem wieczoru. Istnieją różne rodzaje Galette des Rois, ale najbardziej znane jest ciasto wykonane na bazie migdałów, które nazywa się frangipane.

Do jego przygotowania potrzebujemy proszku migdałowego, cukru, jajek, masła, mleka, ciasta francuskiego i ceramicznej figurki. Następnie mieszamy proszek migdałowy, cukier, jajka, masło i mleko do uzyskania kremu. Przywiozłem z Francji specjalny preparat, aby zrobić poprzedni krok dodając tylko mleko. Gdy krem​ jest już gotowy, możemy go rozsmarować na cieście francuskim, zostawiając nieco miejsca na brzegach. W tym momencie również wkładamy do środka kremu ceramiczną figurkę – fève. Gdy cały krem jest rozsmarowany, nakładamy na niego drugie ciasto francuskie. Ostatnią czynnością przed pieczeniem jest zrobienie małego otworu na środku górnego ciasta francuskiego, następnie narysowanie na nim kilku linii nożem i na koniec posmarowanie go żółtkiem jajka dla lepszego wypieku. Ciasto wstawiamy na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Po wyciągnięciu z piekarnika czekamy chwilę, aż nasz wypiek ostygnie. Ciasto Królów możemy jeść na zimno lub na ciepło. We Francji zazwyczaj pijemy do niego cydr. Podczas jedzenia trzeba uważać na skrywającą się w środku „fasolę”, bo jest twardsza niż zęby. Bon appétit. Smacznego!

Romain Gauvreau

Wolontariusz Europejskiego Korpusu Solidarności

Dokładny przepis z podaniem ilości poszczególnych produktów łatwo znajdziecie Państwo w Internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „francuskie ciasto na trzech króli” lub „galette des rois”.