Dzisiaj (piątek, 4.03.2022) w Swarzędzu odbyło się kolejne spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Wszystkich chętnych obywateli Ukrainy zapraszamy do skorzystania z możliwości zaszczepienia się przeciwko wirusowi covid-19. W każdy czwartek w godz. 10.00-14.00 można bez wcześniejszej rejestracji w Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Kosynierów 1 (w budynku na terenie Pływalni Wodny Raj) w Swarzędzu przyjąć szczepionkę Pfizer, Moderna lub Johnson&Johnson. Aby się zaszczepić nie jest wymagany nr PESEL.

► Ośrodek Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14, wejście od ul. Jesionowej) udostępnia Salę Kameralną, gdzie obywatele Ukrainy przebywający na terenie naszej gminy mogą obejrzeć transmisje z aktualnych wydarzeń z objętej wojną Ukrainy. Transmisje będą m.in. z kanału Ukraina 24 (Україна 24).

Sala będzie dostępna w następujących godzinach:

poniedziałek 8:00 - 18:00

wtorek 8:00 - 15:00

środa 8:00 - 14:00

czwartek 8:00 - 17:00

piątek 8:00 - 20:00

► Przypominamy, że

- Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 roku, przebywa legalnie na terytorium Polski i jest pod opieką Państwa Polskiego tj. ma prawo do uzyskania pomocy w zakwaterowaniu (wraz z wyżywieniem, pomocą medyczną i socjalną). Aby z tej pomocy skorzystać obywatele Ukrainy muszą skierować się do specjalnie utworzonego punktu informacyjnego lub recepcyjnego w Poznaniu, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

- Uruchomiona została specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77 dostępna w godzinach 8.00-20.00.

- Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

Najświeższe informacje dotyczące uchodźców z Ukrainy znajdują się pod linkami:

https://www.poznan.uw.gov.pl/informacje-dla-obywateli-ua

oraz

https://www.poznan.uw.gov.pl/pomagamukrainie

Czytamy tam m.in.:

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym są wpuszczane do Polski. Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość.

Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw.

Wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające.

Żadna osoba, która otrzymała schronienie w Polsce nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną.

► Ośrodek Pomocy Społecznej zaopiekował się już około 200 osobami (głównie matki z dziećmi) przybyłymi z Ukrainy w ucieczce przed wojną. Dotychczas wszystkich kwaterujemy w lokalach udostępnionych przez naszych mieszkańców. Cześć przybyszów udaje się w dalszą drogę.

Jeżeli ktoś z Państwa potrzebuje pomocy - prosimy zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu, (ul. Poznańska 25) dzwoniąc pod nr telefonu:

886 485 561 - w sprawach pomocy żywnościowej i odzieżowej

512 025 820 - w znalezieniu zakwaterowania dla obywateli Ukrainy.

► Dzieci i młodzież z Ukrainy są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. W celu załatwienia formalności należy koniecznie, w pierwszej kolejności, zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu (ul. Poznańska 25, tel. 61 651 26 50).

Uczniowie przyjmowani są do szkół podstawowych w rejonie, w którym zamieszkują, do klas już istniejących. W miarę możliwości dołączani są do klas, do których już uczęszczają uczniowie ukraińscy. Na ten moment nie będą tworzone oddziały przygotowawcze w szkołach podstawowych. Dla wszystkich nowoprzyjętych uczniów organizowane są dodatkowe zajęcia z języka polskiego.

Ponadto w jednym z przedszkoli niepublicznych planujemy utworzenie oddziału przedszkolnego przeznaczonego dla dzieci z Ukrainy, które nie mogą rozpocząć jeszcze edukacji w szkole (3-6 lat).

► Cały czas do Państwa dyspozycji jest specjalny nr konta, na które wpłacać można pomoc pieniężną: Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu

konto nr 16 1090 1450 0000 0001 2301 5561

z dopiskiem „UKRAINA".

Dziś w południe na koncie było już 29.676 zł! Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!

► Cały czas działa swarzędzki „bank ofert pomocy". Bardzo Państwa prosimy, aby na adres e-mail: pomoc.ukraina@swarzedz.pl zgłaszać wszystkie oferty pomocy - materialnej, organizacyjnej, dotyczącej ew. zakwaterowania, transportu etc. Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 500 250 998.

► Trwa zbiórka darów. W godz. 9:00 - 18:00 przekazywane przez Państwa dary przyjmują druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu (ul. Dworcowa 24) i Kobylnicy (ul. Poznańska 4). Bardzo prosimy o przekazywanie wyłącznie najpotrzebniejszych produktów, wyszczególnionych poniżej.

- środki opatrunkowe,

- podstawowe leki przeciwbólowe,

- żywność długoterminowa (preferowane konserwy i słoiki, czekolada, batony),

- woda butelkowana,

- żywność dla dzieci (słoiczki, soczki),

- nowe, małe zabawki (np. pluszaki, samochodziki),

- przybory szkolne,

- środki higieniczne i higieny osobistej (z wyłączeniem papieru toaletowego, papierowych ręczników, pieluch - gdyż w tej chwili mamy ich bardzo dużo),

- baterie, zapałki, świeczki, latarki,

- koce termiczne, nowe ręczniki,

- karimaty, nowe koce i śpiwory.

► Informuję również, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię pod numerem telefonu 800 190 590, przez którą można dowiedzieć się o szczegółach zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy. Infolinia jest dostępna m. in. w języku ukraińskim.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

5d915ffda5