Nieważne, czy ktoś z nas pracował w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu pięć lat, czy dwadzieścia pięć, a może nawet i trzydzieści. Jedno było zawsze pewne i niezmienne – naszym dyrektorem była pani Anna Renda. Zmieniały się warunki pracy, zmieniała się sytuacja w Polsce, zmieniały się władze Miasta i Gminy Swarzędz, a Pani Dyrektor, dzięki swojemu zaangażowaniu i doświadczeniu, które były niepodważalne, pozostawała na stanowisku, zyskując potrzebne zaufanie kolejnych Burmistrzów. Jako pracownicy Ośrodka, dobrze znający rzeczywistość pracy z drugim człowiekiem i orientujący się w problemach społecznych, wiedzieliśmy, że działamy pod okiem osoby pewnej i zdecydowanej, która nawet w najtrudniejszych sytuacjach potrafiła zachować zimną krew i wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje. Pani Dyrektor przy różnych okazjach lubiła powtarzać, że najważniejszy jest drugi człowiek, szczególnie ten z problemami, do którego idziemy codziennie, ale też zwracała baczną uwagę na nas, na pracowników. Wielokrotnie zgłaszała władzom potrzeby kadry i uparcie walczyła o podniesienie standardu naszej pracy, czego wynikiem było miedzy innymi przeniesienie Ośrodka Pomocy Społecznej z małego zielonego baraku do nowoczesnej siedziby przy ulicy Poznańskiej. Kolejna rzecz, która wyróżniała Panią Dyrektor, to dbałość o prowadzenie wszystkich spraw w sposób poprawny formalnie. Każdy z nas wiedział, że musi dołożyć starań, aby wszystko to, co zależało od nas, w dokumentach i w naszym bezpośrednim działaniu, było bez zarzutu. Pani Dyrektor świadomie budowała zespół ludzi, którzy są profesjonalistami i którzy muszą mieć predyspozycje do działania często w niełatwych warunkach. Dbała o ciągłe dokształcanie się kadry i podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez różne kursy, szkolenia i warsztaty.

 

30 lat pracy i prowadzenia instytucji pomocowej przez Panią Dyrektor to bez wątpienia czas wielu wyzwań, niezliczonych doświadczeń i pamięci sytuacji, w których dzięki poświęceniu czasu i sił mogło dojść do głosu dobro. Osoba Pani Dyrektor była związana z pomocą społeczną w naszej gminie praktycznie od samego początku jej istnienia. W 1985 roku przyszła do pracy jako pracownik socjalny w trzyosobowym zespole, mającym swoją siedzibę w małym pokoiku w przychodni lekarskiej przy ulicy Poznańskiej. Jej współpracownicy z tamtego czasu wspominają, że była osobą żywiołową i pełną pasji, dla której praca socjalna była najważniejsza. Cechy charakteru, takie jak stanowczość, upór i przekonanie o własnej racji spowodowały, że gdy tworzyły się struktury Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu w 1990 roku, Anna Renda została wybrana kierownikiem nowopowstałej instytucji. To był początek długiej i niezwykłej drogi trwającej trzy dekady. Zmiany kolejnych siedzib (Urząd Miasta i Gminy, biurowiec przy ul. Dworcowej, dwuczęściowa siedziba przy ul. Poznańskiej i w końcu od 2017 nowa, scalona placówka przy ul. Poznańskiej), rozwój struktury (powstanie kolejnych sekcji Ośrodka, świetlic, klubów seniora, Środowiskowego Domu Samopomocy, Gminnego Centrum Informacji, Centrum Aktywności Seniora, Dziennego Domu „Senior-Wigor” i Dziennego Domu Pomocy), stały rozrost kadry, odpowiadający potrzebom społeczności największej gminy w powiecie poznańskim, odpowiadanie na bieżące potrzeby mieszkańców gminy Swarzędz, ale i Polski (pomoc dla swarzędzkich pogorzelców z ul. Wrzesińskiej, pomoc dla powodzian organizowana w 1997 roku czy pomoc dla mieszkańców Gorzyc w czasie powodzi z 2010 roku) – to tylko niektóre ważne rzeczy, które wydarzyły się w trakcie kadencji Pani Dyrektor, dzięki jej wizji i staraniom. Tak naprawdę, żeby opisać wszystko w sposób dokładny i pełny, potrzeba byłoby zapewne kilku tomów. Warto jeszcze zaznaczyć, że Pani Dyrektor w ciągu tych lat, obok kierowania naszą instytucją, spełniała najważniejsze role w swoim życiu: żony, matki i babci, godząc ze sobą życie prywatne i zawodowe.  

 

Niestety ostatni dzień pracy Pani Dyrektor przypadł w czasie pandemii – czasie trudnym dla większości z nas. Było nam smutno, że przez panujące obostrzenia sanitarne nie mogliśmy dziękować Pani Dyrektor tak, jak byśmy chcieli. Z drugiej strony może właśnie dzięki temu mogliśmy lepiej usłyszeć słowa, które wypowiedziała do nas po raz ostatni jako nasz Dyrektor – nie w sali koncertowej, ale na dobrze nam znanym korytarzu Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Pani Dyrektor, dziękujemy za siły i czas poświęcony drugiemu człowiekowi, za stracone nerwy, o których tak naprawdę wie tylko Pani. Dziękujemy za wolę i umiejętność dowodzenia naszym zespołem i w końcu – za wszystkie dobre rzeczy, które zrobiła Pani dla mieszkańców gminy Swarzędz i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Życzymy, żeby nowa droga życia, na którą Pani teraz wchodzi, była dla Pani szczęśliwa i pełna interesujących przygód. Niech przyniesie Pani dużo radości i satysfakcji. Wszystkiego najlepszego!

 

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu   

 

01 02 03 04 05 06
 07 08 09 10 11  12
 13  14  15  16  17  18
 DSC 7158  DSC 7179 DSC 7196