Twój Parasol to aplikacja mobilna uruchomiona przez Komendę Główną Policji,  dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego. W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji. Aplikacji działa w dwóch trybach: jawnym i ukrytym. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osoby doznającej przemocy jawną częścią aplikacji są dane pogodowe. Natomiast tryb ukryty to jest ten tryb, kiedy użytkownik, może wysłać prośbę o pomoc Z poziomu aplikacji można wybrać numer alarmowy 112.

 

Poszukać miejsc, gdzie otrzymamy wsparcie, czy poznać szczegóły procedury założenia "Niebieskiej karty". Użytkownik wprowadza w aplikacji email zaufanej osoby. Może to być przyjaciel, ktoś z rodziny, albo dzielnicowy. Jedną z ważniejszych funkcji aplikacji jest „notatnik”, dzięki któremu można w szybki sposób zrobić zdjęcie, nagrać film lub głos, który później będzie mógł służyć jako materiał dowodowy. Zdjęcia czy filmy robione są z poziomu aplikacji, nie aparatu w telefonie. Wszelkie zdjęcia, nagrania, filmy, notatki są od razu wysyłane na podanego w aplikacji maila, trafiają do osoby zaufanej i nawet przez chwilę nie są zapisywane na telefonach. Jeżeli sprawca przemocy wyrwałby telefon, nie znajdzie ich. Aplikację można pobrać za darmo na telefon poprzez Google Play i Apple Store.

 

Program jest też dostępny na stronie internetowej www.twojparasol.com. Aplikacja działa w czterech państwach (Polska, Litwa, Łotwa, Niemcy), i jest dostępna w języku polskim, angielskim, niemieckim, łotewskim, litewskim, chińskim, ukraińskim, tureckim i wietnamskim. Powstała w związku z realizacją programu Unii Europejskiej pn.: „Rights, Equality and Citizenship Programme”.

 

Lidia Chałasiak

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 

 logo parasol