Kolejny IX Tydzień Profilaktyki już za nami! Przebiegał on pod hasłem „380 lat – mądrze, wesoło i z pasjami”. Jak każdego roku impreza organizowana była przez Ośrodek Pomocy Społecznej i wszystkie szkoły z terenu gminy Swarzędz. Temat profilaktyki uzależnień i zdrowego stylu życia był tym razem mocno powiązany z historią miasta, szczególnie z rocznicą 380 lat uzyskania praw miejskich przez Swarzędz. W czasie inauguracji do wszystkich uczniów i nauczycieli zebranych na rynku przemówił burmistrz Marian Szkudlarek, wręczając również nagrody laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego. Zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy poprowadził taniec, przygotowany specjalnie z okazji Tygodnia Profilaktyki. Następnie miało miejsce ustawienie z uczniów żywej liczby 380, nawiązującej do rocznicy lokacji naszego miasta.

 

Po uroczystościach przed ratuszem wszyscy zebrani przemaszerowali już tradycyjnie w wielkim radosnym pochodzie do Sceny nad Jeziorem, gdzie miała miejsce Talentiada Rozmaitości. Odbyła się ona po raz drugi, a sądząc po uśmiechach i energii uczniów biorących w niej udział, pozostanie ona obowiązkowym punktem również w latach kolejnych. W trakcie Talentiady każda szkoła przygotowała własne stoisko prowadzone przez uczniów, którzy chcieli podzielić się z koleżankami i kolegami swoimi pasjami, zdolnościami i wiedzą. W tym roku powstały stanowiska plastyczne, kulinarne, step-aerobiku, zdobnicze, muzyczne, rękodzielnicze, kolekcjonerskie, zręcznościowe oraz sportowe. Oprócz tego chętne osoby lub grupy wchodziły na scenę, aby zaprezentować swoje talenty. Mogliśmy podziwiać występy bębniarzy, cymbalistek, karateków oraz tancerzy. Podobnie jak w zeszłym roku furorę zrobiło odtańczenie belgijki. Drugiego dnia odbyła się akcja prewencyjna.

 

Uczniowie w asyście policjantów i strażników miejskich udali się do sklepów sprzedających alkohol na terenie całej gminy. W trakcie odwiedzin przekazywali sprzedawcom plakaty profilaktyczne w dwóch wersjach tematycznych: „Nie kupuj alkoholu nieletnim” oraz „Rodzicu, w tym sklepie Twoje dziecko jest bezpieczne”. Trzeci dzień Tygodnia Profilaktyki upłynął pod znakiem gry miejskiej „W poszukiwaniu złotego tronu”. Zawodnicy 11 drużyn ze szkół podstawowych i średnich przemierzali Swarzędz podążając za wskazaniami Ducha Czasów. Ich celem było odnalezienie legendarnego tronu, podarowanego księciu Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona. W każdym z dziewięciu punktów uczestnicy spotykali się z inną historyczną postacią związaną z dziejami Swarzędza. Po wykonaniu wszystkich konkurencji drużyny docierały do ostatniego punktu na rynku, gdzie czekał na nich August Cieszkowski i poszukiwany złoty tron. Warto podkreślić wspaniałe zaangażowanie i talent aktorski pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy dołożyli wszelkich starań, aby gra przebiegła pomyślnie. Dwa ostatnie dni były poświęcone na przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w Escape Roomach. Kilkuset uczniów wzięło udział w grze edukacyjnej zorganizowanej w konwencji pokoju zagadek. Wspólnie rozwiązywali zadania pod okiem aktorów-terapeutów ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA z Warszawy. Tematem przewodnim gry był problem uzależnienia od Internetu i cyberprzemocy oraz zapobieganie nieodpowiedzialnym zachowaniom, na które narażona jest młodzież. 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w pomoc  przy organizacji IX Tygodnia Profilaktyki. Przede wszystkim dziękujemy Pedagogom, Nauczycielom  i Uczniom szkół z terenu gminy, którzy swoimi pomysłami i zaangażowaniem uświetnili każdy dzień imprezy. Mamy nadzieję, że świetna zabawa w połączeniu z wiedzą, jaką zdobyli uczniowie zaprocentuje w przyszłości ich dobrym i szczęśliwym życiem bez uzależnień.

 

Dariusz Bugajski
Sekcja Profilaktyki Uzależnień i Animacji Społecznej

 

DJI 0015222  DSC6291  DSC6301  DSC6356  DSC6344
 DSC6380 P1060742  DSC6390  DSC6407  DSC6439