Dziesięć miesięcy wolontariatu Węgierki Ágnes Cseh minęło jak jeden dzień. Pamiętamy świetnie, jak w październiku zeszłego roku po raz pierwszy wchodziła do siedziby i poszczególnych placówek Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawiając się pracownikom i uczestnikom zajęć. To był moment pierwszego spotkania, pierwszego dialogu, który naturalnie przerodził się we wspólną pracę, naukę i zabawę trwające dokładnie 304 dni. Trzeba powiedzieć, że dzięki swojemu charakterowi i talentom, Ági bardzo szybko zyskała sympatię kadry i podopiecznych, i bez większych problemów zaczęła budować pozytywne relacje zarówno z seniorami, jak i dziećmi.

W ciągu 10 miesięcy pobytu w Polsce Ági zdobyła naprawdę wiele życiowych doświadczeń. Na co dzień pracowała w świetlicach i placówkach senioralnych pomagając kadrze w organizowaniu zajęć dla dzieci i dla osób w wieku powyżej 60 lat. Oprócz zwykłych aktywności przygotowywała dla uczestników prezentacje multimedialne o nauce języków obcych, o kulturze, tradycjach i zabytkach Węgier, przekazywała im również wiedzę z języka angielskiego i węgierskiego. Przeszła kilka ważnych szkoleń, przede wszystkim dwa zorganizowane przez Narodową Agencję Europejskiego Korpusu Solidarności – On-arrival training i Mid-term evaluation. Ukończyła dwa kursy języka polskiego – pierwszy, dwusemestralny, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i drugi na platformie Wsparcia Językowego Online, przygotowany przez twórców programu. Ági nie próżnowała również w czasie wolnym od pracy i wykorzystywała go w dużym stopniu na wzbogacanie swojej wiedzy językowej i rozwijanie osobistych zainteresowań. Uczęszczała na próby chóru studenckiego w Poznaniu i występowała z nim na różnych scenach, często uprawiała laserowy paintball z grupą polskich znajomych i aktywnie poznawała kulturę Polski. W czasie swojego wolontariatu odwiedziła Świebodzin, Kórnik, Śrem, Szamotuły, Margonin, Leszno, Wrocław, Szklarską Porębę, Warszawę, Toruń, Szczecin, Gniezno, Mosinę i Puszczykowo. Jednocześnie w każdym z tych miast zwiedziła najważniejsze atrakcje turystyczne. To wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby nie Europejski Korpus Solidarności i projekt Ośrodka Pomocy Społecznej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że każdy wolontariusz Korpusu pracujący w Ośrodku, na zakończenie swojej mobilności, otrzymuje międzynarodowy certyfikat Youthpass stanowiący oficjalne potwierdzenie i szczegółowy opis kompetencji zdobytych lub rozwiniętych przez niego w czasie pobytu i pracy w Polsce. Treść certyfikatu uświadamia wolontariuszom, jak wiele dobrych, wartościowych i pożytecznych rzeczy zrobili dla siebie i dla innych ludzi podczas projektu. Jednocześnie dokument może być wykorzystany przez nich w przyszłości, szczególnie w procesie rekrutacji do pracy.

W ostatnim dniu wolontariatu Ági, w środę 3 sierpnia, w Dziennym Domu „Senior-Wigor” odbyło się uroczyste pożegnanie młodej Węgierki. Serdeczne podziękowania i życzenia złożyli jej: pani Agnieszka Maciejowicz, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu oraz przedstawiciele kadry i seniorów. Ági otrzymała na pamiątkę bardzo miły, praktyczny i wielofunkcyjny prezent, który będzie przypominał jej o Swarzędzu i Poznaniu – dwóch polskich miastach, z którymi zżyła się najbardziej. W czasie uroczystości nie zabrakło również smacznego tortu z ognistą fontanną oraz gromkiego śpiewu „Sto lat”.

Jeszcze raz dziękujemy Ági za wspólnie spędzony czas, za Jej zaangażowanie i dobro, które dała nam wszystkim. Naszej świetnej Wolontariuszce życzymy pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym, tym bardziej, że swoją najbliższą przyszłość postanowiła związać z Polską, gdzie zamierza mieszkać i pracować. Powodzenia, Ági!

Dariusz Bugajski
Koordynator projektu „ESC – Nowe Horyzonty”