Po prawie rocznej przerwie spowodowanej pandemią Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu wznowił projekt „ESC – Nowe Horyzonty” koordynowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Program ten stanowi kontynuację wcześniejszych inicjatyw Komisji Europejskiej: „Młodzieży w działaniu” i Wolontariatu Europejskiego programu Erasmus+, znanego również pod nazwą EVS. Ośrodek Pomocy Społecznej od 2007 roku posiada status organizacji goszczącej i koordynującej projekty wolontariatu europejskiego i dzięki temu może zapraszać młodych Europejczyków do pracy w swoich placówkach. Przypomnę, że do tej pory w Swarzędzu gościliśmy wolontariuszy z Austrii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch i Luksemburga.

Po wspomnianej przerwie wracamy do działania i mamy nadzieję, że już żadna siła wyższa nie przeszkodzi nam w pomyślnym prowadzeniu i dokończeniu projektu. Mamy też bardzo dobrą wiadomość, tym razem do Swarzędza przyjedzie uśmiechnięta i uwielbiająca Polskę obywatelka Węgier – Ágnes Cseh. Ági, bo tak lubi o sobie mówić, była już w Polsce nie raz. Pracowała jako wolontariuszka z dziećmi w Bydgoszczy oraz łącznie przez dwa semestry studiowała w ramach programu Erasmus+ na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tym razem postanowiła zdobyć doświadczenie w pracy z osobami z dwóch różnych grup wiekowych – dziećmi i seniorami. I tak od października będzie przebywać w Swarzędzu i pracować w świetlicach oraz placówkach senioralnych należących do Ośrodka Pomocy Społecznej. Oprócz tego w ciągu 10 miesięcy, bo tyle będzie trwało jej działanie w projekcie, Ági będzie uczyła się języka polskiego na profesjonalnym kursie uniwersyteckim, weźmie udział w różnych szkoleniach Europejskiego Korpusu Solidarności i będzie miała okazję naprawdę gruntownie poznać nasz kraj.

Mamy nadzieję, że również ten pobyt w Polsce, zapewne najbardziej intensywny z dotychczasowych, przyniesie młodej Węgierce dużo radości i satysfakcji.

Dariusz Bugajski

 

zdjęcie wolontariuszki stojącej w polu