W niedzielę 13 września Karima Heinen zakończyła swoją aktywność w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Pochodząca z Luksemburga wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności od 15 listopada zeszłego roku uczestniczyła w projekcie „ESC – Nowe Horyzonty”. Głównym celem projektu było wprowadzanie pozytywnej zmiany społecznej poprzez pracę młodego obywatela Unii Europejskiej z dziećmi i seniorami w placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu. W ramach swoich obowiązków Karima przygotowywała zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego dla dzieci i seniorów, pomagała kadrze w organizowaniu zajęć oraz dzieliła się wiedzą o Luksemburgu pokazując prezentacje multimedialne, opowiadając, a nawet śpiewając. Dzięki aktywności wolontariuszki uczestnicy zajęć w placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej mieli jedyną w swoim rodzaju okazję do częstego i bezpośredniego kontaktu z obcokrajowcem. To pozwalało na wzajemną wymianę wiedzy kulturowej, przełamywanie barier językowych oraz obustronne dzielenie się doświadczeniem życia. Czas projektu był dla młodej Europejki okresem bardzo wymagającym. Po raz pierwszy wyjechała na tak długo z domu. Zostawiła Luksemburg i przyjechała do nieznanego sobie  kraju. Od pierwszych chwil musiała odważnie wejść w obcą kulturę. Jak sama mówiła, największą trudność sprawiał jej język polski, bardzo egzotyczny i trudny do nauki, przede wszystkim ze względu na karkołomną gramatykę i wymowę.

 

Karima, przyjeżdżając do Swarzędza, znała już język francuski, niemiecki, angielski, luksemburski i podstawy dialektu marokańskiego języka arabskiego (jej mama jest Marokanką). Jednak już po kilku lekcjach polskiego w ramach profesjonalnego kursu dla cudzoziemców na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdziła jednoznacznie, że język polski jest najtrudniejszy ze wszystkich, z którymi miała do czynienia. Wolontariuszka mieszkała początkowo w akademiku Politechniki Poznańskiej mając kontakt ze studentami z różnych zakątków świata, później zamieszkała w kwaterze prywatnej w Swarzędzu. W ciągu projektu każdego miesiąca otrzymywała od Ośrodka Pomocy Społecznej dofinansowanie, którym rozporządzała samodzielnie. Ustalony na podstawie umowy budżet musiał jej wystarczyć na pokrycie opłaty za mieszkanie, zakup żywności, biletów miesięcznych i doładowania telefonu. Karima otrzymywała również kieszonkowe na potrzeby  prywatne. Trzeba powiedzieć, że dla każdego wolontariusza działanie w ramach projektu było czasem rozwijania umiejętności efektywnego zarządzania swoimi finansami. Datą graniczną w projekcie był dzień 13 marca, kiedy to po zawieszeniu zajęć w świetlicach i klubach seniora w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2, Karima musiała opuścić Swarzędz i wróciła do domu w Luksemburgu. Od tego momentu pracowała zdalnie wykonując cykl bardzo interesujących prezentacji dla seniorów. Przykładowe tytuły to: „Legenda o pięknej Meluzynie”, „Przyroda i geografia Luksemburga”, „Ważni i znani Luksemburczycy”, „Zamki Luksemburga” czy „Życie codzienne w Luksemburgu”. Każda prezentacja była przygotowana w języku angielskim z polskimi napisami, co miało znacząco wpływać na osłuchanie się swarzędzkich seniorów z językiem obcym i naukę słownictwa. Ostatnie tygodnie wolontariuszka spędziła na tworzeniu filmów kulinarnych przedstawiających wykonanie luksemburskich Kniddelen i ciast Quetschentaart i Mummentaart.

 

Bardzo cieszymy się, że pomimo sytuacji ekstremalnej, jaką jest pandemia koronawirusa, mogliśmy doprowadzić działania wolontariuszki do szczęśliwego końca. Jeszcze bardziej cieszymy się, że mogliśmy poznać tak miłą i zaangażowaną osobę, która przyjeżdżając do Swarzędza wniosła wiele dobrego do codziennych zajęć w placówkach Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie Karima przebywa w Belgii, gdzie rozpoczęła studia na wydziale psychologii Uniwersytetu w Liège. Dziękujemy jej serdecznie za pracę z dziećmi i seniorami, za jej uśmiech i różne pomysły, którymi ubarwiała naszą codzienność. Życzymy jej powodzenia w studiach i pomyślności na drogach życia.

 

Dariusz Bugajski

Sekcja Profilaktyki Uzależnień i Animacji Społecznej

 

 zdjecie 1 3