Jak to dobrze, że do Poznania jest tak blisko i w ciepłe wiosenne popołudnie można wybrać się do grodu Przemysława na wystawę inną niż wszystkie. Tak właśnie uczynili seniorzy z Klubów Młodych Duchem. Celem wyprawy było Centrum Kultury Zamek, w którym można obecnie podziwiać prace i projekty słynnego katalońskiego architekta i wizjonera Antonio Gaudiego.

Bogate życie i twórczość artysty przybliżyła nam opowieść przewodniczki. Usłyszeliśmy o czasach i miejscu w jakim tworzył, jego przekonaniach, doświadczeniach, perspektywie, inspiracjach czy kontrowersjach jakie wzbudzał. Obejrzeliśmy makiety budowli, fotografie, projekty, meble, rzeźby, ceramikę - wszystkie rozwiązania niezwykle nowatorskie i na zawsze odmieniające oblicze Barcelony. Kto już tam był – wspominał, kto nie był – planował podróż.

Wystawa będzie czynna do 3 lipca. Warto na nią zajrzeć, ponieważ wiele mówi o sztuce, architekturze, mentalności przełomu XIX i XX wieku. Może być początkiem wyprawy śladami Gaudiego, człowieka wielkiej wyobraźni i rzucić odrobinę światła na architekturę stolicy Katalonii.

Dominika Bazaniak