Piękny słoneczny dzień pogoda, jakby na zamówienie dla grupy chłonnej wiedzy i nowinek na temat naszej gminy. Co poniedziałek spacerowaliśmy po okolicach Swarzędza i zgłębialiśmy bogatą wiedzę historyczną naszego miasta. Kontynuując ten cykl spacerów, tym razem obraliśmy kierunek okolicznych terenów Swarzędza, jakim jest urokliwe Uzarzewo - wieś szlachecka powstała w 1580 r. Na początku wyprawy wysiadamy z autobusu i podziwiamy piękno XII-wiecznego Kościoła Św. Michała Archanioła, który otwiera szlak drewnianych kościołów wokół Puszczy Zielonka. Idąc spacerowym krokiem przed nami jawi się Pałac p. Żychlińskich, który do dzisiaj zachwyca swoim urokiem. Usytuowany w malowniczym parku krajobrazowym, zaprojektowanym przez Augustyna Denizota, jest atutem tej miejscowości. My podążamy dalej……….. do pobliskiego muzeum, gdzie o g.10.00 zaczynamy naszą przygodę w Uzarzewie.

Współczesna cywilizacja niesie wiele zagrożeń, a jedną z nich jest postępujący smog. 25 sierpnia liczna grupa seniorów z Centrum Aktywności Seniora wraz z instruktorkami skorzystała z warsztatów edukacyjnych. W Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim, które było miejscem prelekcji pod tytułem „ Co to jest Smog i jak nam szkodzi” ,dowiedzieliśmy się, co jest źródłem zanieczyszczenia powietrza. W trakcie 1,5 godzinnych warsztatów prelegent i pasjonata p. Zbyszek Kowalski, przedstawił seniorom szczegółowo : co to jest smog – jakie niesie zagrożenia, jakie są rodzaje i choroby wywołane substancjami trującymi w otaczającym nas środowisku. Z przykrością stwierdziliśmy, że nasza świadomość na temat ekologii pozostawia wiele do wypracowania.

Było wiele pytań i nasze spotkane miało charakter ożywionej dyskusji.

Wspólnie rozwiązaliśmy interesujący quiz nawiązujący do tematyki warsztatów. Na koniec przeszliśmy do ekspozycji papug. Te zachwycające kolorami oraz różnorodnością rozmiarów i charakterów ptaki, postrzegane są, jako najinteligentniejsze ptaki świata.

Wiedza zdobyta w czasie warsztatów posłuży każdemu, by wiedzieć, jak postępować w sytuacji wprowadzenia alarmu smogowego, by sprawniej zapobiegać niż leczyć skutki zanieczyszczeń środowiska.

Instruktor Centrum Aktywności Seniora

Małgorzata Pawlik

 

Uczestnicy wycieczki siedząc na krzesłach i patrzą się przed siebie. Na ścianach wiszą eksponaty afrykańskich zwierząt.
Grupa seniorów z uwagą słucha pracownika wystawy stojącego na środku pomieszczenia. W tle widać kilkanaście eksponatów papug siedzących na ponumerowanych obręczach.
Seniorki wpatrują się w eksponaty i bogaty zastawy naczyń z malunkami różnych ptaków.
Osoby wpatrują się w inscenizacje gniazda i środowiska naturalnego ptaków wodnych. W tle trzciny i eksponaty ptaków stojące dokoła imitacji wody.
Sala warsztatowa dla rodzin z dziećmi. W tle malunek przedstawiający różne postacie oraz zwierzęta na otwartym wiejskim terenie. Na środku sali stolik z lalkami stojącymi w kółku.
Uśmiechnięta grupa wycieczkowa seniorów z Centrum Aktywności Seniora ze Swarzędza idąca po ścieżce. Z boku oraz w tle widać drzewa oświetlone promieniami słońca.