Na dobre wpisały się spotkania edukacyjne w Centrum Aktywności Seniora z udziałem naszych seniorów. Prelegentka p. Liliana Szczepańska z klubu młodych duchem „Słoneczny Wiek” kolejny już raz podzieliła się z nami swoją bogatą wiedzą tym razem biologiczno-chemiczną.

 

Prelekcja dotyczyła tematyki żywieniowej i nawiązywała bezpośrednio do szczegółowej analizy spożywanego przez nas pożywienia. W pierwszej części prezentacji multimedialnej zapoznaliśmy się z rodzajami żywności, etykiet oraz dopuszczalnych norm. W dalszym toku wykładu bardziej wnikliwie rozpatrywany był naturalny skład produktów spożywczych. Tutaj ożywiona dyskusja dotyczyła pytań : ile jest chleba w chlebie ?, jakie substancje konserwujące niszczą nasz organizm wywołując pośrednio choroby nowotworowe?, oraz czym grozi odkładanie się najgroźniejszych toksyn w naszym organizmie? W drugiej części prelekcji nie zabrakło także quizu na temat dokonywanych wyborów produktów w czasie codziennych zakupów. Jedno jest pewne jeśli mamy ochotę na coś słodkiego to stawiajmy na ciastko bez ulepszaczy i barwników. Na nasze zdrowie dobrze wpłynie więc zakup gorzkiej czekolady. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że warto czytać etykiety produktów by wyeliminować np. szkodliwy aspartam z naszego jadłospisu oznaczony kodem E 951,czy inne rakotwórcze konserwanty np.: E210 kwas benzoesowy,,E211benzoesan sodu, E214 ester etylowy, E250 azotyn sodu.

 

Na zakończenie nasi goście ponad 25 osobowa grupa słuchaczy została zaproszona do drobnego poczęstunku sucharków z pastą serową i z olejem rydzowym bogatym w kwasy omega 3 oraz z hummusem z soczewicy. Reasumując nasi seniorzy wyszli z tego spotkania z bogatą dawką wiedzy praktycznej i z przepisem na zdrowe-kreatywne przekąski -Bon appetit.

 

Zapraszamy na kolejne spotkania do Centrum Aktywności Seniora ul. Piaski 4, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Centrum Aktywności Seniora

Małgorzata Pawlik

 


 
Zasadzki Jadłospisu  20191028 120319