W kwietniu, podobnie jak w latach ubiegłych, swarzędzcy seniorzy uczestniczyli w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, czyli czterodniowym święcie akademickim mającym na celu propagowanie sztuki i nauki różnych dziedzin.

 

Spośród olbrzymiej oferty spotkań, wykładów, prelekcji i warsztatów, wybraliśmy, naszym zdaniem, te najciekawsze. Tegoroczny maraton rozpoczęliśmy wieczorem 8 kwietnia w auli budynku przy ul. św. Marcin, od wysłuchania koncertu organowego w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej. Zobaczyliśmy, jak wymagającym instrumentem są organy piszczałkowe oraz jakim talentem i pracowitością  muszą wykazać się studenci, by móc na nich grać.

 

Drugi dzień Festiwalu poświęciliśmy na wykład o Republice Południowej Afryki na Wydziale Anglistyki UAM-u, co ukazało nam to odległe państwo w zupełnie innym świetle, obalając wiele stereotypów. Następnie wzięliśmy udział w symulacji rozprawy sądowej. Prowadzący opowiedział nam o przebiegu postępowania spadkowego. Każdy uczestnik wcielił się w inną rolę: świadków, adwokatów, sędziego, radcy prawnego, klientów. Przebraliśmy się w togi, składaliśmy przysięgę, zeznawaliśmy, a wszystko w oparciu o przygotowane przez organizatorów akta sprawy.

 

Ostatniego dnia pojechaliśmy na Wydział Historyczny UAM-u na Morasko, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji o historii czekolady. Ziarno kakaowca, czyli skarb Meksyku przywieziony do Europy przez Krzysztofa Kolumba, wykorzystywane było przez Olmeków, Majów i Azteków podczas modłów i obrzędów religijnych. Nas także zaproszono na degustację czekolady, co wspomogło pracę naszego mózgu podczas dalszej wędrówki po Wydziale. Odwiedziliśmy wiele stanowisk tematycznych przygotowanych przez studentów - największym zainteresowaniem cieszył się wyrób ekologicznych mydełek oraz punkt z ziołami stosowanymi w medycynie średniowiecznej. Na zakończenie dnia wysłuchaliśmy opowieści o podróży do Irkucka śladami Benedykta Dybowskiego - badacza Bajkału.

 

Festiwal, jak co roku, spełnił nasze oczekiwania oraz dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Już zastanawiamy się, którymi dziedzinami nauki zajmiemy się podczas Festiwalu w 2020 r.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

podczas wyjazdu podczas wyjazdu podczas wyjazdu podczas wyjazdu podczas wyjazdu podczas wyjazdu