21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO - Międzynarodowy Dzień Poezji. W związku z tym głównym bohaterem spotkania zorganizowanego w Centrum Aktywności Seniora była poezja w różnych odsłonach. Na tę okoliczność seniorki przygotowały swoje ulubione wiersze, które zaprezentowały szerszemu gronu słuchaczy. Znalazły się wśród nich dzieła polskich noblistów (Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza), poetów bardziej (Kazimiera Iłłakowiczówna, Julian Tuwim) i mniej znanych (Małgorzata Hillar) oraz tych, którzy tworzą do dzisiaj (Ewa Lipska, Magdalena Czapińska). Tematyka i styl wierszy były różnorodne, chociaż wszystkie dotyczyły spraw i dylematów absorbujących współczesnego człowieka.

 

Uroczystość uświetnił minirecital aktorki Teatru Nowego w Poznaniu – Anny Mierzwy, której na gitarze akompaniował Przemysław Śledź. Występ wprowadził do spotkania muzyczno - poetycki akcent. Na scenie przy ul. Piaski usłyszeliśmy kilka utworów z repertuaru Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty i Czesława Niemena.

Podczas imprezy nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu literackiego, którego idea opiera się na twórczej aktywizacji seniorów i dobrej zabawie. Zadanie polegało na napisaniu wiersza o kobiecie. Zgłoszone prace były bardzo zróżnicowane pod względem treści i formy, ale każdy z nich w sposób ciekawy i nowatorski mówił o kobiecie. Jury wyróżniło wiersze autorstwa seniorek: Danuty, Haliny i Romy.

 

Obchody Dnia Poezji nastroiły nas bardzo pozytywnie i twórczo. Biorąc pod uwagę zainteresowanie wśród klubowiczów, w Centrum Aktywności Seniora planowane są już kolejne spotkania z poezją. Aż chciałoby się sparafrazować Jeremiego Przyborę i zanucić, że „poezja jest dobra na wszystko”.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

zdjecie uczestników  zdjecie uczestników  zdjecie uczestników  zdjecie uczestników  zdjecie uczestników