Za oknami śnieg i aura zimowa. W Centrum Aktywności Seniora było jednak bardzo aktywnie i twórczo. W okresie ferii zimowych seniorzy z naszej gminy mogli uczestniczyć w warsztatach. Nie zabrakło propozycji z zakresu kreatywnego myślenia. Projektowaliśmy ozdoby biżuteryjno - dekoracyjne z masy solnej. Wyzwaniem arteterapeutycznym dla uczestników naszych zajęć były obrazy wykonane na styropianie ze ścinków materiałów i bibuły. W trakcie prac towarzyszyły wszystkim staropolskie przyśpiewki oraz żarty. Kolejne dni były poświęcone aktywności sportowej: wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy, seniorzy podjęli wyzwanie gry w tenisa stołowego oraz w tzw. piłkarzyki. Pierwszy tydzień zakończyliśmy grami umysłowymi m.in. w Scrabble.

 

Drugi tydzień w CAS rozpoczęliśmy od wirtualnej wycieczki do Madrytu: zajrzeliśmy do Muzeum Prado, poznaliśmy wiele zwyczajów i tradycji tego miasta oraz upiekliśmy wyśmienite hiszpańskie ciasto, którym delektowaliśmy się podczas projekcji jednego z filmów Pedro Almodóvara. Kolejnego dnia, nasza seniorka, p. Liliana przybliżyła nam tajniki swojej pasji, czyli szaradziarstwa. Mogliśmy dzięki temu obalić wiele mitów i wątpliwości dotyczących tego typu zagadek umysłowych oraz samodzielnie rozwiązać przykładowe ćwiczenia. Po tych zajęciach z pewnością nikt już nie będzie unikał szarad, zdając sobie sprawę ze zbawiennego wpływu jaki mają one na pracę naszego mózgu.

 

Wśród pozostałych atrakcji ferii w CAS znalazły się także: wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, warsztaty literacko – fotograficzne, quizy muzyczne i filmowe, łamigłówki kryptologiczne oraz prace artystyczne nawiązujące tematyką do królującej obecnie pory roku - między innymi bałwanki ze skarpet.

 

Zabawa była przednia, a efekty wspólnej pracy zdumiewające i satysfakcjonujące. Ten mroźmy czas będziemy jeszcze długo i miło wspominać.

 

Małgorzata Pawlik, Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

podczas warsztatów 20190115 125306 20190116 103439 20190122 111517
 podczas warsztatów  20190124 113344  20190123 113525