W październiku członkowie swarzędzkich Klubów Młodych Duchem mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, który po raz 22. odbył się w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Podczas tej cyklicznej imprezy prezentowane są filmy dokumentalne z całego świata. Tematyka i forma reportaży była różnorodna: począwszy od sytuacji mieszkańców białoruskiej wsi, poszukiwania własnej tożsamości w wielokulturowym świecie, po mierzenie się z chorobą i niepełnosprawnością w najbliższym otoczeniu.

 

Spośród obejrzanych przez nas sześciu filmów konkursowych najbardziej przemówiły do nas dwa. Jeden to film pt. „Siostry” w reżyserii Michała Hytrosia opowiadający, w sposób pogodny i szczery, o codziennym życiu zakonnic z najstarszego żeńskiego klasztoru klauzurowego w Polsce. Natomiast film „Niebo bez gwiazd” (reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz) wprowadził nas w świat tracącego wzrok mężczyzny i jego kilkuletniego syna - przewodnika. Dodatkowym atutem Festiwalu były spotkania z twórcami bądź bohaterami filmów i możliwość zadawania im pytań. Mogliśmy także ocenić każdy z obejrzanych filmów poprzez wypełnienie indywidualnych ankiet i wrzucenie do urny przy wyjściu.

 

Udział w Festiwalu dostarczył nam wielu wzruszeń i uśmiechu, będąc okazją do przyjrzenia się globalnym problemom współczesnego świata przez pryzmat indywidualnych historii.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

 podczas wycieczki