Smaki Regionów edycja 2018

 

Udział seniorów ze Swarzędza w corocznej edycji Targów pn. Smaki Regionów na dobre wpisał się w kalendarium wycieczek fakultatywnych. Wiedza zdobyta w trakcie odwiedzania stoisk wystawców to ciekawe kompendium informacji wykorzystywanych zarówno w trakcie zajęć z zakresu prac plastycznych, zajęć kulinarnych czy spotkań o charakterze prozdrowotnym. W trakcie tegorocznych targów dotarliśmy do ciekawych czasopism z przepisami kulinarnymi na jesienne wieczory.

 

Oprócz oryginalnych powideł ze śliwek z dodatkiem czekolady, lnianej chałwy orzechowej w wersji wegan czy wzmacniającego soku z owoców pigwy naszą uwagę zwróciły ręcznie robione kołnierze oraz biżuteria. Prezentowane wyroby w całości wykonane były za pomocą metody klockowej. Obok zdobytej już wiedzy z zakresu tworzenia biżuterii koralikowej spotkaliśmy się tutaj z czymś nowym oraz inspirującym.

 

Smaki Regionów to wydarzenie, które jest świętem polskiej regionalnej, tradycyjnej i certyfikowanej żywności przyrządzonej według dawnych receptur i tutaj tak naprawdę tkwi tajemnica tak dużej frekwencji osób zwiedzających.

 

Wycieczka do Muzeum Farmacji w Poznaniu

 

10 października br. będziemy zawsze mile wspominać dzięki odbytej wycieczce do Muzeum Farmacji w Poznaniu. Obiekt ten zorganizowany został z inicjatywy Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Po powitaniu naszej grupy młodych duchem na samym początku zapoznaliśmy się z bogatą historią w/w miejsca datowaną na rok 1992 kiedy to zbiory przejęła Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska. Przez moment czuliśmy się jakby czas stanął w miejscu, ponieważ znaczna część eksponatów prezentowana była w zabytkowym pomieszczeniu przypominającym swoim wystrojem aptekę z przełomu XIX i XX w przeniesionej z Miłosławia koło Wrześni. Dla zwiedzających ciekawe były opowiadane anegdoty przez kustosza muzeum.

 

Ciekawostką był fakt, że eksponaty muzealne pozyskiwano z darowizn i depozytów pochodzących od wielkopolskich farmaceutów.

 

Unoszący się w powietrzu zapach olejków ziołowych oraz przeróżne naczynia apteczne z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki, porcelany oryginalne moździerze żeliwne oraz wszelkie sprzęty laboratoryjne były prawdziwą ucztą dla oka. W drugiej części naszej wycieczki podziwialiśmy prace akwarelowe wykonane przez farmaceutów oraz przebogaty księgozbiór bo liczący około 1200 woluminów. Był to czas na otwartą dyskusję, a pytań nie było końca.

 

Małgorzata Pawlik

Centrum Aktywności Seniora

 

 

 

 

 

podczas wycieczki podczas wycieczki podczas wycieczki podczas wycieczki  
podczas wycieczki podczas wycieczki