Z początkiem lipca swarzędzcy seniorzy rozpoczęli wakacyjny maraton. Zgodnie z założeniem każdy tydzień w Centrum Aktywności Seniora dotyczy innej tematyki i aktywności.

 

Lato w CAS zainaugurował tydzień podróżniczo – kulinarny, podczas którego seniorzy przemierzali odległe krainy szlakami wyznaczonymi przez znanych podróżników, poznając przy okazji specyfikę kuchni różnych rejonów świata. Wraz z Vasco da Gamą odwiedziliśmy Indie, z Amerigo Vespuccim popłynęliśmy do Wenezueli, smakując egzotyczne owoce: papaje, melona, ananasy czy mango. Razem z Kazimierzem Nowakiem zwiedziliśmy Namibię, piekąc pomarańczowe ciasto afrykańskie, które wszystkim wybornie smakowało. Trochę czasu poświęciliśmy Wietnamowi, który ukazał nam swoją bogatą kulturę i tradycję, sajgonki oraz deser z bananów i mleka kokosowego. Te podróże uzmysłowiły nam, jak różne smaki można spotkać na świecie i że warto próbować także tych nieznanych oraz egzotycznych potraw.

 

Tydzień plenerowy łączył w sobie zróżnicowane formy aktywności. Na samym początku na polanie przy Jeziorze Swarzędzkim zorganizowane były zawody sportowe połączone z quizem o Swarzędzu. Kolejnego dnia, w siedzibie nowego Klubu w Jasinie seniorzy próbowali swoich sił w grze w koszykówkę, podczas której wyłoniono króla strzelców. W czasie Turnieju Futbolu Stołowego rozegranego między KMD a uczestnikami Dziennego Domu Senior - Wigor, szerokie audytorium kibiców pokazało jak trzeba dopingować do gry. Miłym elementem degustacyjnym były serwowane lody eko oraz szaszłyki warzywne. Tydzień zamknął rajd nordic walking połączony z grą terenową z udziałem uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy.

 

Warsztaty muzyczne z panem Szymonem przypadły do gustu wszystkim seniorom, ponieważ jak zawsze łączyły w sobie elementy śpiewu, ćwiczeń z zakresu emisji głosu, zabaw integracyjnych i nauki gry na instrumentach perkusyjnych. W ramach tych spotkań odbywały się także tańce w kręgu, prowadzone przez jedną z naszych seniorek - panią Marię.

 

Podczas tygodnia artystyczno - filmowego, dzięki X muzie, zapoznaliśmy się z twórczością wybranych artystów - Vincenta van Gogha, Maud Lewis, Salvadora Dali i Margaret Keane. Sami również próbowaliśmy swoich sił w niełatwej sztuce malarskiej i rzeźbiarskiej.

W ramach letnich warsztatów zwiedziliśmy także Muzeum Archeologiczne i Muzeum Bambrów Poznańskich oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego w Farze.

 

Seniorzy rozpoczęli wakacje aktywnie i w dobrym humorze. Jesteśmy pewni, że sierpniowe warsztaty również dodadzą im dużo pozytywnej energii.

 

Dominika Bazaniak

Małgorzata Pawlik

Centrum Aktywności Seniora

 

podczas zajęć podczas zajęć podczas zajęć podczas zajęć podczas zajęć
podczas zajęć podczas zajęć