24 kwietnia seniorzy ze swarzędzkich Klubów Młodych Duchem świętowali Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tradycja obchodów wywodzi się z Katalonii, w której od wieków żywa jest legenda o św. Jerzym i pokonanym przez niego smoku. By upamiętnić to wydarzenie, kobiety otrzymują tego dnia czerwone róże, a mężczyźni książki. Jest to czas, gdy w Barcelonie odbywają się liczne kiermasze książek oraz festiwale kwiatów. Święto powoli przyjęło się także w innych krajach, a za sprawą UNESCO od 1995 roku objęło swym zasięgiem prawie cały świat.

 

Spotkanie w CAS przy ul. Piaski rozpoczęła prezentacja multimedialna, która przypomniała o wielkim osiągnięciu Johannesa Gutenberga, przybliżyła seniorom historię książki oraz ukazała jej rolę w malarstwie i rzeźbie. Następnie wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Agnieszka Maciejowicz, ogłosiła wyniki konkursu literackiego „Wesołe jest życie Seniora”, w którym jury jednogłośnie wyróżniło prace: Pana Bogdana Czerwińskiego, Pani Hanny Grabowskiej oraz Pani Elżbiety Kempy - Susły. Kolejnym punktem spotkania była Wiosenna Wymiana Książek, podczas której seniorzy wymieniali się egzemplarzami przyniesionymi ze swoich domowych biblioteczek. Wśród zebranych woluminów znalazła się zarówno poezja, literatura piękna, reportaż, poradniki, jak i książki kucharskie. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Na zakończenie imprezy wystąpił zespół muzyczny z Klubu „Jaśminy”, który razem z panem Szymonem Dziwiszem przygotował ciekawy repertuar z elementami kabaretowymi.

 

Z okazji Dnia Książki warto przypomnieć słowa Wisławy Szymborskiej, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

podczas wystapienia   podczas wystapienia podczas wystapienia