ZMIANA ADRESU WWW w związku z przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu na Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.01.2024 r. zmieni się także adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej. Od stycznia 2024 r. wszelkie niezbędne informacje dostępne będą pod adresem: www.cusswarzedz.pl, a kontakt mailowy z siedzibą CUS będzie możliwy dzięki poczcie elektronicznej sekretariat@cusswarzedz.pl Numery telefonów nie ulegną zmianie.

 

Jakiś czas temu zwrócił moją uwagę ciekawy plakat z zagadkowym napisem „Romowie ≠ Cyganie”. 14 września, dzięki Paniom Instruktorkom – Dominice i Małgosi, dość liczna grupa swarzędzkich seniorów mogła rozwikłać ten napis.

 

Udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego, gdzie w holu „powitały” nas przepiękne, drewniane, wysokie słupy przydrożne z płaskorzeźbami i świątkami. Następnie udaliśmy się na II piętro, aby obejrzeć stałą ekspozycję cennych zbiorów wiekowego rękodzieła nie tylko z Polski, ale i ze świata pt. „Rzeczy mówią”. Znajdowały się tam miedzy innymi: malowana skrzynia posagowa, haftowane czepce, serdaki, spódnice oraz przedmioty codziennego użytku. Przewodnik z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o przedmiotach zgromadzonych w salach, a szczególnie o chłopięcej szacie przenoszącej go w dorosłość, pochodzącej z Gruzji, przepięknie haftowanej i zdobionej symbolami. Usłyszeliśmy historię poznańskiego lekarza, który otrzymał ją za uratowanie życia gruzińskiemu dziecku.

 

No i wreszcie piętro pierwsze i rozwiązanie budzącego kontrowersje plakatu. Na ścianie sali wystawowej witała nas mapa świata z naznaczonymi szlakami wędrówek ludu Romów, pochodzących z Indii. Cała pozostała powierzchnia to zainscenizowany obóz z kolorowo ubranymi manekinami w typowe dla Cyganów barwne stroje. Poznaliśmy również sprzęty, które towarzyszyły im w codziennym życiu, czyli kotły, patelnie, drutowane misy, instrumenty muzyczne. Na jednej ze ścian wyświetlano film Władysława Ślesickiego „Zanim opadną liście” z 1964 roku, który pokazywał ciągłą wędrówkę taborami. Od setek lat wędrowali oni z Indii po kres zachodniej Europy, a nawet Ameryki. Zawsze w drodze. Sami Romowie nie umieli zasymilować się z tubylcami, ale i miejscowi po chwilowej fascynacji przybyszami, ich niezależnością, kolorytem nie umieli zaakceptować inności tego ludu. A dlaczego Romowie to nie to samo co Cyganie? Sami Romowie także są wewnętrznie podzieleni i zróżnicowani, przybyli do Polski w różnym czasie, z odmiennym bagażem doświadczeń i statusem społecznym. Jedno nie zmieniło się przez setki lat – to brak tolerancji dla inności.

 

Oczarowana wystawą i prelekcją – Halina Begier

KMD „Stoktotki”

 

na wycieczce  wspólne zdjęcie  w muzeum