10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Nieprzypadkowo więc tego dnia w CK Zamek w Poznaniu odbyła się konferencja „Zrozumieć i pomóc- II Forum Zdrowia Psychicznego- Co na to rodzina?” organizowana przez Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”. Wzięli w niej udział również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Swarzędzu wraz ze swoimi rodzinami.

 

Wśród prelegentów byli m.in. psychiatrzy, psychoterapeuci, psychologowie, prawnicy, asystent zdrowienia, ale przede wszystkim również sami zainteresowani, tj. osoby doświadczające problemów zdrowia psychicznego oraz ich rodziny. Podczas poszczególnych paneli specjaliści wspólnie zastanawiali się m.in. nad rolą rodziny w procesie zdrowienia, nad współpracą wielu instytucji świadczących pomoc w wyjściu z kryzysu, a także starali się przybliżyć postępowanie w przypadku trudności prawno-finansowych dotykających osoby w kryzysie psychicznym. Pomimo, iż wiele dyskusji skupiało się właśnie na otoczeniu osoby chorującej nie zabrakło również rozmów o osobach samotnych, bezdomnych, które również potrzebują wsparcia.

 

Była to bardzo dobra okazja, aby wysłuchać ciekawych rozmów na temat zdrowia psychicznego. Liczymy na kolejne takie spotkania!

K.A.

 

 foto forum