W dniach 18.09.2019 r. oraz 19.09.2019 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Dziennego Domu „Senior-Wigor” wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Trójmiasta.

 

Zwiedzanie rozpoczęło się od lekcji prowadzonej przez edukatora w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Krótki wstęp teoretyczny pozwolił w pełni czerpać naukę o ziemi, człowieku, wodzie, głosie, a także zjawiskach atmosferycznych poprzez korzystanie z interaktywnych instalacji i pokazów. Klimatu nadmorskiej historii oraz kultury pozwoliło nam doświadczyć zwiedzanie statku-muzeum „Daru Pomorza” znanego również pod nazwą „Biała Fregata”, który pomimo swojej wieloletniej żeglugi na morzu, w późniejszym czasie pełnił również formę noclegową dla studentów. Po aktywnym zwiedzaniu, przyszedł również czas na odpoczynek na Molo w Sopocie. Dzięki wietrznej i mroźnej pogodzie wzburzone morze wyglądało malowniczo i dawało możliwość stworzenia ciekawych fotografii upamiętniających spacer brzegiem morza. Jednym z kolejnych punktów turystycznych okazał się Krzywy Domek w Sopocie, którego inspiracją do stworzenia były rysunki Jana Marcina Szancerai, przyjaciela oraz ilustratora książek Jana Brzechwy i Pera Dahlberga, grafika oraz twórcy animacji. Wieczorny powrót do Gdańska umilił nam widok na rzekę Motławę, w której lustrze odbijało się, rozświetlone koło widokowe.

 

Kolejny dzień rozpoczął się od przejazdu do Archikatedry Oliwskiej, gdzie prócz możliwości podziwiania staranności zdobień jej wnętrz, a także organów, mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu, który łączył dźwięki trzech instrumentów, organów wielkich, organów w transepcie oraz pozytywu. Po koncercie udaliśmy się na plażę w Brzeźnie, gdzie czerpaliśmy z kąpieli słonecznych, zbieraliśmy muszle, a nawet bursztyny. Po nabraniu sił na plaży, wzięliśmy udział długim spacerze z przewodnikiem po Gdańsku, który przedstawił historię miasta. Przemierzając kolejnymi uliczkami coraz bardziej zbliżaliśmy się do przypomnienia historii II wojny światowej. Dla osób, które jednak nie mogą pozwolić sobie na długie spacery, możemy polecić przejazd meleksem z przewodnikiem, z którego również skorzystaliśmy. Jest to godzinna przejażdżka, w której szybko można uzyskać informacje o ważnych wydarzeniach, budowlach, a także pomnikach. Wycieczka w Trójmieście kończyła się rejsem z przewodnikiem po Motławie na trasie Gdańsk-Westerplatte. Podczas rejsu, prezentowane były informacje dotyczące Stoczni Gdańskiej, rzeki, a także statków, które napędzają gospodarkę Trójmiasta.

 

Podczas dwóch intensywnych dni w Trójmieście, w aktywny sposób poznaliśmy Gdańsk, Gdynię i Sopot. Zdajemy sobie sprawę, że i tak te nadmorskie miasta mają jeszcze wiele do zaoferowania turystom. Krótki wyjazd, zaowocował nam dobrym samopoczuciem i wieloma miłymi wspomnieniami.

 

D. Jóźwiak

ŚDS

 

podczas wycieczki podczas wycieczki IMG 6592 podczas wycieczki podczas wycieczki
podczas wycieczki podczas wycieczki  podczas wycieczki