Dnia 19.09.2018 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Swarzędzu w towarzystwie  rodzin oraz personelu udali się do Muzeum Pszczelarstwa im. Prof. Ryszarda Kosteckiego.

 

Podczas zwiedzania Muzeum uczestnicy wycieczki mieli możliwość zapoznania się z historią tego miejsca, a także mogli poznać tajniki przyrody i życia pszczelego. Stare ule oraz kłody bartne uwiecznione na wystawie pomogły przenieść się do czasów gdzie bartnictwo było bardzo popularne. Z biegiem lat jednak zawód bartnika został zamieniony na zawód pszczelarza a ule mogły stać w przydomowych ogrodach, początkowo jako kłody z czasem jednak zaczęły przybierać różne wymyśle postacie od postaci ludzkich po znane kompozycje architektoniczne. Nie zabrakło również ekspozycji na której można było zapoznać się z sprzętem i narzędziami bartniczymi. Na jednej ze ścian widniały wizerunki znanych pionierów polskiego pszczelarstwa z krótkim opisem ich biografii. Poznaliśmy informacje na temat pożyteczności pszczół samotnic oraz trzmieli a także zwiększyliśmy wiedzę na temat jedwabnictwa, gospodarki morowej, hodowli jedwabników oraz związanego z tym przemysłu. Główną jednak atrakcją było oglądanie ponad 250 starych uli między innymi barci leśnych, słomianych koszek, uli figuralnych i architektonicznych w tym uli pochodzenia zagranicznego np. z Maroko.

 

Obecnie pszczoły są gatunkiem, który jest zagrożony wyginięciem a ich praca jest nieoceniona zarówno w globalnej gospodarce jak i w naszych przydomowych ogrodach. Dlatego warto zadbać o roślinność pyłkodajną oraz nektarodajną przy domowym zaciszu np. lawendę, aksamitki, wrzosy do czego po wizycie w muzeum serdecznie zachęcamy.

 

Dominika Jóźwiak

ŚDS

 

 wizyta w skansenie wizyta w skansenie