Dnia 28.05.2018 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Swarzędzu udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Poznaniu, gdzie zawodowi strażacy przybliżyli na czym polega ich służba.  

 

Spotkanie rozpoczęło się prelekcją dotyczącą sprzętu i niezbędnego wyposażenia wozów strażackich, które zainspirowało uczestników do zadawania pytań dotyczących ich zastosowania. Uczestnicy mieli możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy trenując ją na fantomie pod okiem strażaka. Pomocnym sprzętem przy udzielaniu pierwszej pomocy jest defibrylator, który pomaga przy ratowaniu życia i jest prosty w obsłudze, należy kierować się słowną instrukcją uruchamiającą się po włączeniu urządzenia. Dodatkowymi atrakcjami były: możliwość lania wodą z węża strażackiego oraz pokaz wozu strażackiego z trzydziestometrową drabiną ratowniczą.

 

Na zakończenie strażacy opowiedzieli nam o interwencjach, jakie mają zazwyczaj miejsce podczas ich służby.  Z pewnością praca strażaka wymaga odpowiedniej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej oraz wielu godzinnych szkoleń. Dla wielu strażaków jest ona jednak pasją i przynosi ogromną satysfakcję. 

 

Uczestnicy

ŚDS

 

podczas wizyty   podczas wizyty