Silwoterapia, nazywana też drzewoterapią, to metoda oparta na kontakcie z przyrodą. Przebywanie w obecności drzew i krzewów, przytulanie się do nich, dotykanie, odpręża, relaksuje, poprawia nastrój psychiczny jak i fizyczny. Celem tego rodzaju terapii jest rozładowanie napięć, rozluźnienie i uspokojenie.

 

Z drzewoterapii można korzystać cały rok, ale najlepiej od wiosny do jesieni. Przebywanie na łonie przyrody zachęca nas do aktywności fizycznej, poprawia nastrój i samopoczucie.  Umiejętne wykorzystanie tego co daje nam natura prowadzi do osiągnięcia dużego sukcesu terapeutycznego. W liściach drzew obecne są bowiem substancje o działaniu bakteriobójczym, witaminy, mikroelementy, dezynfekujące olejki eteryczne, ale przede wszystkim drzewa to ogromne pokłady energii.

 

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy od stycznia wzbogacają swoją wiedzę na temat drzew, krzewów i lasów. Przy dobrej pogodzie spacerujemy po pobliskim parku i sprawdzamy informacje, z którymi zapoznaliśmy się w trakcie słuchowiska książki  "Sekretne życie drzew" Petera Wohlleben, leśnika, który "otwiera przed nami sekrety drzew, jakie nie znamy".

 

Środowiskowy Dom Samopomocy

K.Zarzyńska

 

podczas terapii podczas zajęć  podczas terapii