20 wskazówek dla osób poszukujących pracy…

1. Główna różnica między skutecznym i nieskutecznym poszukiwaniem pracy nie jest spowodowana jakimś zewnętrznym czynnikiem (np. trudnym rynkiem pracy), ale sposobem, w jaki dana osoba podchodzi do szukania pracy.
2. To, jak długo będziesz szukał pracy zależy od tego, ile czasu będziesz temu poświęcał. Większość osób poświęca 5 godzin tygodniowo lub mniej. Aby być skutecznym, musisz poświęcać co najmniej 30 godzin tygodniowo. Dlaczego? Załóżmy, że w obecnej sytuacji gospodarczej znalezienie takiej pracy, o jakiej marzysz zajmuje przeciętnie 180 godzin. Jeżeli poświęcisz na to 5 godzin tygodniowo zajmie Ci to dziewięć miesięcy. Jeżeli przeznaczysz na to 30 godzin w tygodniu możesz znaleźć wymarzoną pracę już po 6 tygodniach.
3. Niezależnie od tego, jak dobrze i ciężko pracowałeś w poprzedniej pracy, pamiętaj, że nikt nie jest zobowiązany dać Ci nową pracę. To czy ją znajdziesz zależy tylko od Ciebie.
4. Im więcej sposobów wykorzystujesz do szukania pracy, tym większe jest prawdopodobieństwo jej znalezienia (wysyłanie jak największej liczby życiorysów do firm, agencje pośrednictwa pracy, targi pracy, oferty pracy w gazetach i czasopismach, lokalne organizacje społeczne: np. kluby, stowarzyszenia, organizacje, Powiatowe Urzędy Pracy).  Przeciętnie, osoba szukająca pracy używa tylko dwóch lub trzech z nich.

5.

Zanim zaczniesz szukać pracy powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania.

 

Po pierwsze: jakie posiadasz umiejętności (chodzi o umiejętności dające się zastosować w każdej dziedzinie czy każdym zawodzie, niezależnie od tego jak je zdobyłeś).

Po drugie: gdzie, w jakim miejscu i w jaki sposób chcesz wykorzystać swoje umiejętności.

Po trzecie: musisz zdecydować, w jaki sposób możesz się dostać tam, dokąd zmierzasz. Chodzi tu o określenie nazw zawodów czy stanowisk pracy, którymi jesteś zainteresowany oraz nazw instytucji, które mają do zaoferowania te stanowiska, a także ustalenie nazwisk osób lub osoby, która jest uprawniona do tego, by Ci ę zatrudnić. Znajdź sobie 15-20 firm lub instytucji, w których chciałbyś pracować.

6. Musisz znać swoje umiejętności.
7. Zastanów się, co chciałbyś robić. Jeżeli nie będziesz wiedział, czego chcesz, nie będziesz też wiedział, jak tego szukać - a jeśli nawet znajdziesz, to możesz tego nie zauważyć.
8. Osoby szukające pracy odwiedzają średnio sześciu pracodawców w miesiącu, dlatego poszukiwanie zajmuje im tyle czasu. Powinieneś rozmawiać z co najmniej dwoma pracodawcami dziennie.
9. Aby znaleźć pracę potrzeba jak najwięcej par oczu i uszu. Gdy już wiesz, jakiego rodzaju pracy szukasz - mów wszystkim, jaka to praca. Staraj się, aby jak najwięcej ludzi prowadziło poszukiwania dla Ciebie.
10. Jeżeli już znajdziesz miejsce, w którym chciałbyś się zatrudnić, warto porozmawiać z kimś, kto tam pracuje (ale nie jest Twoim potencjalnym pracodawcą) o tym jak trafił do tej pracy, co mu się w niej podoba, a co nie. Takie sprawdzenie miejsca pracy przed zatrudnieniem zaoszczędzi Ci czasu i pieniędzy. W ten sposób sprawdzisz, czy dana praca Ci odpowiada.
11. Dla wielu pracodawców sposób, w jaki zachowujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej i sposób w jaki będziesz wykonywał swoją pracę to jedno i to samo. Lekceważące podejście do rozmowy jest ostrzeżeniem, że w przyszłości możesz lekceważąco i niedbale wykonywać swoją pracę.
12. Organizacje poszukują „zwycięzców". Idź na rozmowę jako „człowiek o dużych możliwościach" a nie „żebrzący o pracę". Nie koncentruj się na tym, co pracodawca może ci dać (np. pracę). Skup się na tym, co Ty możesz dać pracodawcy.
13. Nie tylko wykształcenie i doświadczenie pozwalają znaleźć pracę. Trzecim ważnym czynnikiem jest zademonstrowanie swoich umiejętności w obecności pracodawcy.
14. Zachowuj się uprzejmie wobec każdego pracodawcy, nawet, jeżeli wydaje Ci się pewne, że w danym miejscu nie zdobędziesz pracy. W następnym tygodniu mogą polecić Cię jakiejś innej osobie, jeżeli zrobiłeś na nich dobre wrażenie.
15. Nie przejmuj się, gdy zostaniesz odrzucony. Pamiętaj, niezależnie od tego ile razy usłyszysz „nie", potrzebujesz usłyszeć tylko dwa razy „tak" (dwa, abyś miał z czego wybierać). Za każdym razem staraj się jak najlepiej wyglądać - bądź czysty, schludny, dobrze ubrany za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, nawet jeżeli idziesz kupić chleb w sklepie za rogiem. Nigdy nie wiadomo gdzie możesz spotkać osobę, która mogłaby Ci pomóc w znalezieniu pracy.

17.

Jeżeli Ty i pracodawca polubicie się od pierwszego spotkania i będziesz koniecznie chciał tam pracować, lecz pracodawcy nie będzie stać, aby płacić Ci taką pensję, jakiej potrzebujesz, rozważ możliwość pracy na część etatu - na przykład mógłbyś pracować przez 3 dni w tygodniu. To daję Ci swobodę znalezienia innego zajęcia na pozostałe dwa dni.

18. Nie oczekuj, że będziesz w stanie znaleźć pracę dokładnie tego samego rodzaju, jaką zawsze wykonywałeś. Bądź przygotowany, aby określić jakieś inne rodzaje pracy, które mógłbyś wykonywać i które lubiłbyś oraz takie, w których wykorzystywałbyś te same umiejętności i doświadczenia.
19. Aby zmienić zawód nie zawsze musisz wrócić do szkoły i zdobyć nowe wykształcenie. Wystarczy usiąść i wykonać bardzo starannie pracę domową polegająca na badaniu samego siebie (swoich umiejętności) oraz na szczegółowych rozmowach z ludźmi, którzy już wykonują pracę, o której podjęciu myślisz.
20. Pamiętaj, mogą być inne osoby, które starały się o tą pracę, a które mogłyby wykonywać ją lepiej niż Ty. Osoba, która zostaje przyjęta do pracy to niekoniecznie ta osoba, która mogłaby najlepiej wykonywać tę pracę, lecz taka, która wie jak zostać przyjętą do pracy.

 

Czytaj o Agencjach Pracy Tymczasowej
Czytaj o Rejestracji w PUP
Czytaj o tym Jak napisać CV